Asset Publisher Asset Publisher

Augustowska Akademia Leśna

Augustowska Akademia Leśna to inicjatywa nadleśnictwa mająca na celu przekazanie informacji o nadleśnictwie, wykonywanych działaniach gospodarczych takich jak między innymi: pozyskanie drewna, ochrona lasu i przyrody, hodowla lasu, udostępnianie terenów leśnych. W ramach spotkań, po przedstawieniu tematyki przez przedstawicieli nadleśnictwa, podczas dyskusji uczestnicy będą mogli uzyskać informacje na nurtujące ich pytania i wątpliwości.

Zaplanowano 10 spotkań i „egzamin”:

Numer spotkania

Data

Temat

1

17.06.

Podstawowe dane o Nadleśnictwie Augustów – historia i dzień dzisiejszy

2

01.07.

Co w Puszczy rośnie, piszczy, wyje, ryczy i inne osobliwości świata żywego

3

29.07.

Co ten Leśnik wyrabia w Puszczy i jak się wytłumaczy

4

12.08

Co to bartnictwo i co ci dziwni ludzie robią na drabinach i linach – czy to jakiś protest

5

26.08

Co jest jadalne a co nam może zaszkodzić w Puszczy

6

09.09

Czy tylko gospodarka a może coś więcej dzieje się w Puszczy

7

23.09

Jakie drzewa i dlaczego mamy w Puszczy

8

23.09.

Czy wszystko mi wolno w lesie

9

21.10

Zagrożenia w trakcie pobytu w Puszczy

10

04.11

Co chcę jeszcze wiedzieć o Puszczy – zajęcia fakultatywne, na zakończenie

Puszczański egzamin prkatyczny i wręczenie dyplomów "Za Puszczonego"

Wspólne ognisko

     
Spotkania objęte zostały honorowym patronatem medialnym przez „Przegląd Powiatowy”

 

Spotkanie nr 1- 17.6.2021 Podstawowe dane o Nadleśnictwie Augustów – historia i dzień dzisiejszy

 

17 czerwca 2021 roku o godz. 17:00 pod wiatą przy siedzibie nadleśnictwa Augustów odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Augustowskiej Akademii Leśnej. Nadleśniczy Wojciech Szostak przedstawił  prezentację dotyczącą  podstawowych informacji o nadleśnictwie i zasadach jego funkcjonowania.

Pomimo szerokiej informacji o inauguracji spotkań w ramach Akademii,  pierwsze spotkanie zaszczyciło swoją obecnością dwóch mieszkańców Augustowa oraz dziennikarka Przeglądu Powiatowego. Po prezentacji  uczestnicy uzyskali odpowiedzi na zadawane przez nich pytania i poruszane kwestie. Pytania dotyczyły głównie tematyki związanej z pozyskaniem drewna w lasach państwowych.

 

Spotkanie nr 2- 01.07.2021 Co w Puszczy rośnie, piszczy, wyje, ryczy i inne osobliwości świata żywego

Tradycyjnie spotkanie otworzył i przywitał gości nadleśniczy Wojciech Szostak. Podczas spotkania, na które przybyła także liczna grupa młodzieży, Pani Leśniczy dr inż. Joanna Harmuszkiewicz omówiła i przedstawiła świat zwierząt Puszczy Augustowskiej. Prezentacja złożona ze zdjęć i filmów wzbudziła duże emocje i wywołała liczne pytania związane z życiem zwierząt i ich zwyczajami. Pani Leśniczy specjalista od drapieżników Puszczy Augustowskiej ze swadą i radością udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania. Młodzież  bardzo żywo reagowały na przedstawiane materiały zdjęciowe i filmowe. Największe zainteresowanie wzbudziły filmy z fotopułapek – ukazujące codzienne życie zwierząt w Puszczy. Głównymi bohaterami filmów byli; łoś, jeleń, wilk, dzik i ptaki.

Kolejne spotkanie odbędzie się zgodnie z harmonogramem 15.07. o godz. 17,00 pod wiatą przy siedzibie nadleśnictwa (ul. Turystyczna 19). Będzie inne niż do tej pory…..szczegóły wkrótce.