Asset Publisher Asset Publisher

Augustowska Akademia Leśna

Nadleśnictwo Augustów  zaprasza do udziału w drugim cyklu spotkań w ramach:

„Augustowskiej Akademii Leśnej”

Spotkanie inauguracyjne odbędzie się :

21 kwietnia 2022 r. (czwartek) o godzinie 17:00 w siedzibie nadleśnictwa  ul. Turystyczna 19.

Augustowska Akademia Leśna to inicjatywa nadleśnictwa mająca na celu przekazanie informacji o nadleśnictwie, wykonywanych działaniach gospodarczych takich jak między innymi : pozyskanie drewna, ochrona lasu i przyrody, hodowla lasu, udostępnianie terenów leśnych. W ramach spotkań, po przedstawieniu tematyki przez przedstawicieli nadleśnictwa,  podczas  dyskusji uczestnicy będą mogli uzyskać informacje na nurtujące ich pytania i wątpliwości.

Zaplanowano 6 spotkań                                       

Numer spotkania

Data

Temat

1

21.04.2022

Dlaczego leśnicy zlecają wycinanie drzew?

2

26.05.2022

Czy możliwe jest życie bez drewna?

3

23.06.2022

Co się stanie jak nie będziemy wykonywać prac w lesie?

4

21.07.2022

Czy jako obywatel mogę wpływać na to co się dzieje w lesie?

5

25.08.2022

Od nasiona do 100 letniego drzewa.

6

22.09.2022

Podsumowanie II edycji AAL - Porozmawiajmy o wszystkich leśnych dylematach.

 

 

Augustowska Akademia Leśna to inicjatywa nadleśnictwa mająca na celu przekazanie informacji o nadleśnictwie, wykonywanych działaniach gospodarczych takich jak między innymi: pozyskanie drewna, ochrona lasu i przyrody, hodowla lasu, udostępnianie terenów leśnych. W ramach spotkań, po przedstawieniu tematyki przez przedstawicieli nadleśnictwa, podczas dyskusji uczestnicy będą mogli uzyskać informacje na nurtujące ich pytania i wątpliwości.

Zaplanowano 10 spotkań i „egzamin”:

Numer spotkania

Data

Temat

1

17.06.

Podstawowe dane o Nadleśnictwie Augustów – historia i dzień dzisiejszy

2

01.07.

Co w Puszczy rośnie, piszczy, wyje, ryczy i inne osobliwości świata żywego

3

29.07.

Co ten Leśnik wyrabia w Puszczy i jak się wytłumaczy

4

12.08

Co to bartnictwo i co ci dziwni ludzie robią na drabinach i linach – czy to jakiś protest

5

26.08

Co jest jadalne a co nam może zaszkodzić w Puszczy

6

09.09

Czy tylko gospodarka a może coś więcej dzieje się w Puszczy

7

23.09

Jakie drzewa i dlaczego mamy w Puszczy

8

23.09.

Czy wszystko mi wolno w lesie

9

21.10

Zagrożenia w trakcie pobytu w Puszczy

10

04.11

Co chcę jeszcze wiedzieć o Puszczy – zajęcia fakultatywne, na zakończenie

Puszczański egzamin prkatyczny i wręczenie dyplomów "Za Puszczonego"

Wspólne ognisko

     
Spotkania objęte zostały honorowym patronatem medialnym przez „Przegląd Powiatowy”

 

Spotkanie nr 1- 17.6.2021 Podstawowe dane o Nadleśnictwie Augustów – historia i dzień dzisiejszy

 

17 czerwca 2021 roku o godz. 17:00 pod wiatą przy siedzibie nadleśnictwa Augustów odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Augustowskiej Akademii Leśnej. Nadleśniczy Wojciech Szostak przedstawił  prezentację dotyczącą  podstawowych informacji o nadleśnictwie i zasadach jego funkcjonowania.

Pomimo szerokiej informacji o inauguracji spotkań w ramach Akademii,  pierwsze spotkanie zaszczyciło swoją obecnością dwóch mieszkańców Augustowa oraz dziennikarka Przeglądu Powiatowego. Po prezentacji  uczestnicy uzyskali odpowiedzi na zadawane przez nich pytania i poruszane kwestie. Pytania dotyczyły głównie tematyki związanej z pozyskaniem drewna w lasach państwowych.

 

Spotkanie nr 2- 01.07.2021 Co w Puszczy rośnie, piszczy, wyje, ryczy i inne osobliwości świata żywego

Tradycyjnie spotkanie otworzył i przywitał gości nadleśniczy Wojciech Szostak. Podczas spotkania, na które przybyła także liczna grupa młodzieży, Pani Leśniczy dr inż. Joanna Harmuszkiewicz omówiła i przedstawiła świat zwierząt Puszczy Augustowskiej. Prezentacja złożona ze zdjęć i filmów wzbudziła duże emocje i wywołała liczne pytania związane z życiem zwierząt i ich zwyczajami. Pani Leśniczy specjalista od drapieżników Puszczy Augustowskiej ze swadą i radością udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania. Młodzież  bardzo żywo reagowały na przedstawiane materiały zdjęciowe i filmowe. Największe zainteresowanie wzbudziły filmy z fotopułapek – ukazujące codzienne życie zwierząt w Puszczy. Głównymi bohaterami filmów byli; łoś, jeleń, wilk, dzik i ptaki.

Kolejne spotkanie odbędzie się zgodnie z harmonogramem 15.07. o godz. 17,00 pod wiatą przy siedzibie nadleśnictwa (ul. Turystyczna 19). Będzie inne niż do tej pory…..szczegóły wkrótce.

 

Spotkanie nr 3- 29.07.2021 Co ten leśnik wyrabia w Puszczy i jak sie wytłumaczy?

Za nami 3 spotkanie w ramach Augustowskiej Akademii Leśnej. Po krótkiej prezentacji uczestnicy udali się na spacer w okolice tzw. Dąbka. Na kilkunastu przystankach omawiano dziedziny pracy leśnika, uwarunkowań prawnych, nauki leśnej i praktyki leśnej. Uczestnicy mogli "na żywo" zobaczyć i usłyszeć "Co ten leśnik wyrabia w lesie" oraz zadać i uzyskać odpowiedź na pytania dlaczego tak a nie inaczej postępują leśnicy.

Kolejne spotkanie odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17:00 pod wiatą nadleśnictwa przy ulicy Turystycznej 19. Tematem spotkania będzie bartnictwo i aktualne działania nadleśnictwa związane z czynną ochroną zapylaczy i bartnictwa.

Spotkanie nr 4 - 12.08.2021 r. Co to bartnictwo i co ci dziwni ludzie robią na drabinach i linach – czy to jakiś protest?

W spotkaniu wzięła udział liczna grupa młodzieży i dorosłych. Po przedstawieniu prezentacji uczestnicy spotkania udali się na spacer ścieżką bartną, gdzie mogli zobaczyć barć, kłodę bartną zasiedloną przez pszczoły. Atrakcją był naturalnej wielkości model barci umożliwiający „zaglądnięcie” do środka barci i zobaczenie jak wygląda „mieszkanie pszczół”. Pracownicy nadleśnictwa zostali zasypani pytaniami dotyczącymi biologii pszczół, bartnictwa i roli Lasów Państwowych w ochronie zapylaczy. Mamy nadzieję, że ciekawość uczestników Augustowskiej Akademii Leśnej  została zaspokojona.
Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 17 pod wiatą nadleśnictwa.

Temat następnego spotkania :  Co jest jadalne a co nam może zaszkodzić w Puszczy - zapraszamy.