Wydawca treści Wydawca treści

Plan Urządzenia Lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego obiektu, na okres 10 lat, zawierającym opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Po wykonaniu plan zatwierdzany jest przez Ministra Środowiska.

W trakcie sporządzania planu dokonuje się inwentaryzacji zasobów przyrodniczych tj.: drzewostanów z całym bogactwem wnętrza lasu, począwszy od oznaczenia gleb, ich żyzności, wszystkich warstw roślinnych w lesie tj.: runa, podszytu, podrostu, wreszcie pomiaru elementów poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Z zebranych w trakcie prac terenowych informacji sporządza się odpowiednie dokumenty jak opisy taksacyjne lasu, szereg rejestrów, tabel, map, które służą uzasadnieniu projektowanych wskazań gospodarczych.

Ważną częścią Planu jest Program Ochrony Przyrody zawierający inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno–kulturowych terenów w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. W programie opisane zostały ponadto zagrożenia ze strony różnych czynników mogących mieć wpływ na środowisko przyrodnicze.

Aktualny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów został sporządzony na okres 01.01.2015 – 31.12.2024.

Wykonawcą Planu Urządzenia Lasu jak również Prognozy Oddziaływania na Środowisko Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział Białystok.

 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie.

          Właśnie trwa kulminacja głuszcowych toków i o świcie na tokowiskach słychać grające koguty (jedne z ostatnich w naszym kraju). Niestety te pierwotne  ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś. Ciekawe lecz niestety smutne zdarzenie zaobserwował podczas toków leśniczy ds. łowieckich Adam Kolator.

Niestety te pierwotne  ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś.

„ O zmroku podskoczyłem grającego koguta i gdy się rozwidniło zrobiłem kilka zdjęć i nagrałem krótki filmik. Głuszec pięknie tokował, robiąc tylko krótkie przerwy, ale po wschodzie słońca nadleciało kilkanaście kruków i zaczęły go natarczywie nękać. Trwało to około 5 minut po czym wszystkie obsiadły na sąsiednich drzewach z głośnym krakaniem. Nie sadziłem, aby mogło wydarzyć się coś więcej, dlatego odłożyłem sprzęt i obserwowałem tą sytuację. Nagle kruki zaatakowały głuszca. Jeden szarpał  go za głowę , a drugi za grzbiet. Głuszec wyrwał się i odleciał. Bardzo żałuję, że nie uwieczniłem właśnie tej chwili, bo wiele osób zapewne nie uwierzy w tą opowieść."

          Zdarzenie to bardzo nas zdziwiło bo nigdy nie słyszeliśmy o podobnych przypadkach. Samiec głuszca  jest dużym i silnym ptakiem i bez problemu uciekł prześladowcom, ale samica z młodymi na pewno nie miałaby szans. Niestety dopóki w naszym kraju będziemy fanatycznie chronić wszystkie skrzydlate drapieżniki wiele cennych gatunków będzie bardzo rzadkich, lub wyginą. Zwłaszcza, że niewiele mają już miejsc odpowiednich do życia. Nie dotyczy to tylko takich ptaków jak głuszce, ale też wielu innych, które jeszcze niedawno zamieszkiwały nasze pola i łąki.

 

Więcej filmów na naszym kanale Youtube...

 

Zdjęcia: Adam Kolator