Wydawca treści Wydawca treści

POMNIKI PRZYRODY

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

W Nadleśnictwie Augustów objęte ochroną "pomnikową" są drzewa lub grupy drzew. W tej grupie przeważają  sosny, dęby i modrzewie. Do najciekawszych należy grupa 16 sosen w uroczysku „Barcie" oraz grupa modrzewi w Jesionowie i Białobrzegach.

W 2020 r . z inicjatywy nadleśnictwa, Rady Gminy Augustów uchwaliła powołanie dwóch nowych pomników przyrody: sosnę tzw. "Grubą sosnę" w leśnictwie Białobrzegi o obwodzie 341 cm i wysokości 32 m oraz w leśnictwie Długie - świerka o obwodzie 236 cm i wysokości 29 m.

Materiały do pobrania


 

Grupa sędziwych i pomnikowych sosen w uroczysku "Barcie"

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Współpraca z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Suwałkach

Współpraca z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Suwałkach

W dniach 25 stycznia oraz 13 lutego osadzeni w Areszcie Śledczym w Suwałkach wykonywali prace przygotowawcze do imprez upamiętniających obchody 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości.

 Pierwszego dnia grupa sześciu osadzonych przy obecności wychowawcy por. Marcina Zaworskiego przygotowywała ogniska, pochodnie oraz koniowiązy w ramach organizacji  imprezy patriotyczno-sportowej upamiętniającej 155-tą rocznicę Powstania Styczniowego pod nazwą „Nocny Bieg Powstańca” współorganizowanej przez Nadleśnictwo Augustów i Stowarzyszenie Woda-Las. Ostatnia godzina przeznaczona została na przejście ścieżką edukacyjną przez Rezerwat Kozi Rynek do mogił powstańczych oraz gawędę przy ognisku  o historii miejsca i jego walorach przyrodniczych. W dniu 13 lutego 4-ech osadzonych wraz z opiekunem uprzątało teren oraz przygotowywało ogniska do spotkania edukacyjnego z harcerzami o tematyce walki Armii Krajowej na terenie Augustowszczyzny i okolic. Miejscem zajęć były Partyzanckie Grądziki, obszar obozu partyzanckiego akowców w czasie II wojny światowej.

W ramach rewanżu za pomoc osadzonych, 6 lutego 2018r. w Areszcie Śledczym w Suwałkach odbyły się zajęcia edukacyjne, w których wzięło udział 15 skazanych wraz z wychowawcą więziennym. Miały one charakter wykładu, na którym została omówiona historia oraz walory przyrodnicze Puszczy Augustowskiej. Osadzeni z zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, włączając się w dyskusję.