Wydawca treści Wydawca treści

POMNIKI PRZYRODY

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

W Nadleśnictwie Augustów objęte ochroną "pomnikową" są drzewa lub grupy drzew. W tej grupie przeważają  sosny, dęby i modrzewie. Do najciekawszych należy grupa 16 sosen w uroczysku „Barcie" oraz grupa modrzewi w Jesionowie i Białobrzegach.

W 2020 r . z inicjatywy nadleśnictwa, Rady Gminy Augustów uchwaliła powołanie dwóch nowych pomników przyrody: sosnę tzw. "Grubą sosnę" w leśnictwie Białobrzegi o obwodzie 341 cm i wysokości 32 m oraz w leśnictwie Długie - świerka o obwodzie 236 cm i wysokości 29 m.

Materiały do pobrania


 

Grupa sędziwych i pomnikowych sosen w uroczysku "Barcie"

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”

„Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”

     W miniony piątek 2 czerwca w Augustowie zakończyły się dwudniowe IV Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym. W duchu sportowej rywalizacji o miano najlepszego „policjanta-wodniaka" rywalizowało 17 dwuosobowych drużyn reprezentujących wszystkie garnizony w kraju. Po dwudniowej zaciętej rywalizacji zakończyły się IV Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym. Zawody zorganizowane zostały przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku przy współpracy z Biurem Prewencji Komendy Głównej Policji. W trakcie zawodów rozegrano łącznie pięć konkurencji obejmujących nie tylko wiedzę teoretyczną, która jest niezbędna dla profesjonalnej realizacji zadań na wodzie, ale przede wszystkim trzy konkurencje praktyczne tzw. konkurencje basenowe, mające na celu weryfikację umiejętności pływackich i ratowniczych, oraz rajd służbową łodzią motorową Harpun 550, mający na celu weryfikację umiejętności ster-motorniczych.

     Przy okazji imprezy odbył się również bieg z przeszkodami, który zorganizowany został dla reprezentantów klas mundurowych województwa podlaskiego. Okazało się, że najsprawniejszymi w tej konkurencji byli: Dominika Kwaśniewska z Liceum Ogólnokształcącego ZDZ w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach oraz Michał Mancewicz z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

     Najlepszy policjant-wodniak uhonorowany został Pucharem Komendanta Głównego Policji. Zaś wszyscy laureaci wyróżnieni zostali pucharami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Laureaci otrzymali również upominki od Burmistrza Augustowa oraz Nadleśnictwa Augustów.

     Finaliści zawodów są jedynie reprezentantami swoich garnizonów, albowiem na terenie kraju w sezonie wakacyjnym na terenach wodnych służbę pełni około 500 „policjantów-wodniaków", którzy zatrudnieni są w komisariatach specjalistycznych jak i w punktach uruchamianych sezonowo. Ich działania „z lądu" wspierane są przez policjantów komórek patrolowo-interwencyjnych i dzielnicowych. Po rozegraniu zawodów możemy mieć pewność, że policyjni wodniacy są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczynającego się sezonu wakacyjnego. Należy jednak czynić wszystko, aby policyjni wodniacy nie musieli interweniować i stąd finał zawodów był doskonałą okazją do uroczystej inauguracji akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą".

 

Źródło: www.podlaska.policja.gov.pl