Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Łączą nas drzewa nie tylko w Dniu Ziemi

Łączą nas drzewa nie tylko w Dniu Ziemi

Oj działo się tu u nas w minionym tygodniu. Zbieg akcji LP” Łączą nas drzewa” z Międzynarodowym Dniem Ziemi eksplodował imprezami, które przyciągnęły kilkaset osób, a i nie uszły uwadze mediów.

22.04 o godz. 9:00 z udziałem władz miasta wysadziliśmy przed nowym ratuszem 36 sadzonek świerka wyhodowanych z nasion poświęconych w 2017 r. przez Papieża Franciszka. Powstanie Zagajnika Franciszkańskiego (zaproponowana ad hoc nazwa prawdopodobnie się przyjmie) upamiętniono osadzoną w okazałym kamieniu tabliczką.

O godz. 12:00 wokół Zagajnika sadzonki krzewów jagododajnych zakupionych przez miasto z naszą pomocą wysadziły przedszkolaki z Przedszkola nr. 4. I było to przeżycie mocne z uwagi niebywale ekspresyjne wyrażanie entuzjazmu przez młodocianych ogrodników.

O godz. 12:00, ale już w innym miejscu (czyli równocześnie ), przy kompleksie szpitalnym, z udziałem dyr. RDLP w Białymstoku Andrzeja Nowaka, Posła Jarosława Zielińskiego,  Wicestarosty Augustowskiego Dariusza Szkiłądzia, Dyrektor SP ZOZ w Augustowie Pani Danuty Zawadzkiej, przedstawicieli służb mundurowych kolejne świerki papieskie znalazły swoje docelowe stanowiska. Przy zasadzonych świerkach umieszczona została tablica pamiątkowa. Poświęcenia dokonał Ksiądz Prałat Marian Szewczyk – kapelan szpitala.

24.04 o godz. 9:00 wystartowali pierwsi uczestnicy biegu na orientację, organizowanego pod hasłem – Łączą nas drzewa. 20 punktów kontrolnych rozproszonych na powierzchni ok. 12 km2, startując w odstępach czasowy poszukiwało ogółem 47 wyposażonych w mapy i kompasy zawodników. Wszyscy dotarli do mety bez interwencji dyżurującego patrolu Straży Leśnej, przygotowanego do poszukiwań zbłąkanych. Nie dla wszystkich limit czasu (1,5 godz.) okazał się wystarczający, nie wszyscy odnaleźli 20 punktów. Niektórzy świadomie przyjęli strategię ominięcia punktów najdalszych, lub przeciwnie – zaliczenia przede wszystkim tych najwyżej punktowanych. Obok profesjonalnych weteranów, jak np. żołnierze 11 pułku artylerii z Węgorzewa, byli też debiutanci skupiający się głównie na kontemplowaniu przyrody w jej wczesnowiosennej odsłonie . Jedno łączyło wszystkich – radość z przebywania w jednym z najpiękniejszych zakątków Puszczy. Aby nie dopuścić do powstania ryzykownych skupień ludzkich, nie ogłaszano wyników na miejscu lecz dopiero wieczorem na stronach www. naszego partnera – współorganizatora – Stowarzyszenia Woda Las.

O godz.10:00, czyli też równolegle z biegami, odbyła się odprawa przewodników patroli harcerskich - ogółem ok. 90 Druhów i Druhen  Hufca Augustowskiego. Wyposażeni przez nas w worki i lateksowe rękawiczki, mapy z wyznaczonymi rewirami i nr. tel. do nadzorujących akcję leśników, harcerze i zuchy ruszyli w najbardziej zaśmiecane okolice. Efektem było niemal 30 pękatych, 120-to litrowych worków.

Od godz. 11:00 do 15:00 w innej części Nadleśnictwa – w uroczyskach Tobyłka i Solistówka, pod okiem miejscowego leśniczego, 60 osób – uczniowie SP w Bargłowie, ich rodzice a przede wszystkim mieszkańcy wsi Solistówka posprzątali śmieci na kilkudziesięciu hektarach lasu.

 

Wszystkim uczestnikom a w szczególności partnerom – współorganizatorom

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY