Asset Publisher Asset Publisher

OFERTA EDUKACYJNA Nadleśnictwa Augustów

Zasady uczestnictwa w leśnych zajęciach

Las jest naturalnym i niezastąpionym środkiem dydaktycznym. Możliwym do wykorzystania przez każdego nauczyciela o każdej porze roku. By pobyt w lesie był czasem spędzonym efektywnie i bezpiecznie, leśnicy proponują wspólną organizację zajęć edukacyjnych.   

W tym celu w dniu 5.09.2017 zarządzeniem Nr 32 Dyrektora RDLP w Białymstoku został wprowadzony regulamin uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej na terenie Nadleśnictw z obszaru RDLP w Białymstoku.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w leśnych spotkaniach, zapraszamy do zapoznania się z treścią powyższego zarządzenia oraz załączonego do niego Regulaminu i Oświadczenia dla organizatorów spotkań edukacyjnych.

Dokumentacja jest dostępna również  na stronach internetowych nadleśnictw z obszaru RDLP w Białymstoku.

 

 

Wieloletnia praca leśników, na rzecz przybliżenia społeczeństwu roli i znaczenia lasów, zaowocowała bogatą ofertą edukacyjną. Poniżej prezentujemy wybrane zagadnienia.

   
 
* 7 Leśnych Ścieżek Edukacyjnych :
– „Kozi Rynek";
– „Do Pomnika Leśnika";
– „Białobrzegi";
– „Uroczysko Bargieł";
- "Pomniki Przyrody";
- "Dąbek- dziedzictwo przyrodnicze Augustowa"
- "Rzeźba w Puszczy".
 
* 2 punkty edukacji leśnej;
 
* WSPÓŁPRACA;
 
* WYDAWNICTWA;
 

 
PROGRAM EDUKACJI LEŚNEJ NADLEŚNICTWA AUGUSTÓW
W ramach programu nadleśnictwo opracowuje i rozpowszechnia m.in. kalendarze promujące przyrodę a szczególnie lasy regionu. Przy drogach wjazdowych oraz innych licznie odwiedzanych miejscach nadleśnictwo ustawiło tablice informacyjne, przedstawiające zasięg oraz specyfikę Nadleśnictwa Augustów.
W ostatnich latach przybyło wiele parkingów leśnych cieszących się dużą popularnością wśród miłośników lasów, szczególnie tych, którzy przestrzegają zakazu wjazdu na tereny leśne. Dzięki parkingom leśnym samochód pozostaje w miejscu bezpiecznym, zgodnie z prawem, a przy okazji można skorzystać z drobnych udogodnień, jak np. ławki, kosze na śmieci, a w dwóch miejscach można nawet skorzystać z kamiennych rusztów do pieczenia. Planowane jest zwiększenie ilości tablic przybliżających przyrodę Puszczy Augustowskiej.
 
 
 Kosaćce przy tresie ścieżki "Uroczysko Bargieł"
 
KONTAKT dla osób i instytucji zainteresowanych współpracą 
                  w tematyce edukacji leśnej :
Tel. : 661 660 152
Tel. : 87-643-99-00
 

                           SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

                                                                          DARZ BÓR !

 


Kalendarze firmowe

 

Od roku 2004 Nadleśnictwo Augustów przegotowuje i rozpowszechnia własne kalendarze ścienne. Aktualny kalendarz roku 2014 przedstawia jedno z kilku śródleśnych jezior zwanych sucharami, a także upamiętnia 90-cio lecie Lasów Państwowych i 70-cio lecie RDLP Białystok.

Równolegle wydawane są również miniaturowe wersje w postaci kalendarzyków listkowych. Zapraszamy do obejrzenia wybranych projektów.


Pocztówki z Augustowa

Nadleśnictwo Augustów systematycznie wydaje i rozpowszechniania pocztówki tematyczne. Przedstawiają one rezerwaty przyrody, ciekawe miejsca bądź upamiętniają ważne wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia części z nich.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

W dniu 17 kwietnia odbyła się kolejna terenowa lekcja historii zorganizowana przez Nadleśnictwo Augustów w ramach cyklu imprez pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowie oraz Zespołu Szkół w Bargłowie Kościelnym. Spotkanie poświęcone było tematyce Powstania Styczniowego i miało miejsce w Żarnowie, wsi, z której 32 mieszkańców poszło do Powstania.

Podczas zajęć harcerze z drużyny harcerskiej „Concordia” przeprowadzali uczestników przez kolejne stacje. Mieli oni okazję nauczyć się fechtunku szablą i lancą, obsługi broni czarnoprochowej, zapoznać się z polską szkołą jeździecką i rzędem końskim z epoki, a także zobaczyć oryginalne eksponaty sprzed ponad 150 lat, takie jak pociski czy szczątki ogniska znalezione w miejscach wydarzeń. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach,  próbując swoich sił w każdym zadaniu. Była radość, wspólna zabawa, strzelanie z broni i emocjonujące walki na szable, ale też dużo ciekawych pytań. W każdym z zadań zostali wyłonieni uczniowie z poszczególnych szkół, którzy stworzyli poczet sztandarowy i otrzymali proporce powstańcze uroczyście przekazane przez Pana Kazimierza Trzaskowskiego, p.o. Zastępcy Nadleśniczego. Uczestnicy zapalili także 32 biało-czerwone znicze, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom z Żarnowa.

Zajęcia odbywają się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poza tematyką Powstania Styczniowego spotkania są poświęcone Powstaniu  Listopadowemu, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Strzelca w latach 1918-1919 oraz działalności Armii Krajowej.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Augustów

Partnerzy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowskie Placówki Kultury, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizonu Suwałki, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Stadnina Koni Żarnowo, szkoły, wolontariusze.