Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pomnik Leśników- Pielgrzymka do Studzienicznej

Pomnik Leśników- Pielgrzymka do Studzienicznej

W Studzienicznej na ścieżce edukacyjnej „Do Pomnika Leśników” stał krzyż upamiętniający poległych leśników w walkach o wolność Ojczyzny. Krzyż wystawiony na działanie surowych warunków atmosferycznych z biegiem lat niszczał i próchniał.

W dniu 25 maja 2018 r. Nadleśnictwo Augustów przy udziale specjalistycznych firm zewnętrznych  postawiło nowy krzyż. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, miejsce znowu przypomina o najważniejszych wartościach, które codziennie powinny nam towarzyszyć.

Jest to miejsce szczególne – co roku od kilkunastu lat leśnicy spotykają się  podczas „Pielgrzymka do Studzienicznej”, która towarzyszy regionalnej naradzie leśników.  Uczestnikami powyższej imprezy będą pracownicy jednostek organizacyjnych LP    nadzorowanych przez Dyrektor RDLP w Białymstoku wraz z członkami rodzin, emeryci i renciści, członkowie Duszpasterstwa Leśnego, kombatanci leśni, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz innych podmiotów opiniodawczych. W tym roku będzie to XIX spotkanie pielgrzymkowe, które odbędzie się 2 czerwca 2018 r. w Studzienicznej.