Asset Publisher
ŚWIETO KAWALERII POLSKIEJ- ZAPRASZAMY
ŚWIETO KAWALERII POLSKIEJ- ZAPRASZAMY
Nad jez. Studzienicznym po raz ósmy
Biwakowicze opuścili już pola namiotowe Swoboda i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jak co roku w pierwszą sobotę września, zatętniły na nich kopyta koni różnych ras i maści, przyprowadzonych tu dla uczczenia wiktorii pod Komarowem (31.08.1920 r.) i wszystkich innych przewag polskiej szabli i polskiego wierzchowca, przypomnienia - że Augustów był garnizonem 1.pu Krechowieckich, że folklor ułański jest ważnym wątkiem naszej kultury narodowej a wiedza hipologiczna i biegłość jeździecka wyróżniały Polaka pośród narodów europejskich.
Dodatkowo w roku bieżącym – roku 200-lecia Nadleśnictwa Augustów wspomnimy zapewne naszych leśnych kawalerzystów: szwoleżera Jana Balogha (pierwszego Nadleśnego), Wincentego Szarkowskiego (dowódcę krakusów w Powstaniu Listopadowym), Waleriana Wróblewskiego (dowódcę „Żelaznej Jazdy” w Powstaniu Styczniowym), Antoniego Puszeta i innych.
Festyn rozpocznie się o godz. 11-tej, a w programie, podobnie jak w latach poprzednich:
- pokazy sprawności kawaleryjskiej na bazie których rozgrywane będą konkursy dla publiczności,
-pokazy jeździeckie,
-plebiscyt na najsympatyczniejszego konia,
-dwie strzelnice (wojskowa i harcerska),
-nauka woltyżerki na drewnianym koniu jako przepustka do tzw. prowadzanek na koniach żywych,
- stoisko edukacyjne Instytutu Pileckiego,
-ekspozycja Muzeum Kawalerii w Szymanach,
- śpiewanki ułańskie z gitarą przy ognisku, najlepszy bigos w UE, możliwość skosztowania prowiantu kawleryjskiego oraz wygrania nagrody w konkursie sprawnościowym lub wiedzowym, oraz za udział w plebiscycie na najsympatyczniejszego konia.
Zaczynamy o 11-tej , kończymy po pożegnaniu ostatniego gościa.
ZAPRASZAMY wraz z ze współorganizatorami: Instytutem Pileckiego, Augustowianką, Hufcem Augustowskim ZHP – Drużyną Sagittarius, 1. batalionem saperów w Augustowie, Ośrodkiem Jeździeckim Ostoja, Stadniną Żarnowo, Polską Organizacją Wojskowa , Muzeum Kawalerii w Szymanach i licznymi wolontariuszami – amazonkami i jeźdźcami związanymi ze Szlakiem Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur.
NIE ZAPOMNIJCIE: sobota 7 września godz. 11:00
Miejsce Popasowe na Szlaku Konnym obok wiaty na polach namiotowych Swoboda nad jez. Studzieniczne