Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pamiętamy !

Pamiętamy !

Jedenasta rocznica Katastrofy Smoleńskiej

To już jedenaście lat od pamiętnego wydarzenia, które wstrząsnęło wszystkimi Polakami. 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźctwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Jako że stanowili oni delegację na obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej, obie tragedie splotły się ze sobą i chyba już zawsze wzajemnie będą się przenikać w naszej pamięci.

Data dziesiątego kwietnia jako bodaj najtragiczniejsze dla Polaków wydarzenie po roku 1945 stała się bez wątpienia cezurą na miarę Poznańskiego Października 1956, studenckich rozruchów 1968, Gdańskiego Grudnia 1970, Strajków Radomskich 1976, Karnawału Solidarności, daty wprowadzenia stanu wojennego czy pierwszych półdemokratycznych wyborów, przy czym siłą wywołanych emocji być może najsilniejsza.

10 kwietnia 2011 roku przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów, przy posadzonej tam brzózce, ustawiono poświęcony pamięci ofiar kamień z wyrytą na nim polską szachownicą lotniczą.

Dziś też jak co roku zapalamy pod nim znicz.