Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dbamy o zapylacze w lesie

Dbamy o zapylacze w lesie

Orka, bronowanie, siew… to są działania, które mogą sprzyjać poprawie warunków bytowania zapylaczy w lesie?

Okazuję się, że tak. Właśnie zakończyliśmy odbiór prac związanych z wysiewem roślin pożytkowych dla pszczół i innych zapylaczy  na łąkach leśnych nadleśnictwa. Łącznie na 15 hektarach  wysiano mieszankę nasion koniczyny białej, szwedzkiej i inkarnatki.

Czemu akurat koniczyna? Dlaczego nie chabry, bławatki czy inne piękne kolorowe kwiatuszki jakie są obecnie w ofertach sprzedażowych mieszanek tzw. „łąk kwietnych” ?

Wybór wynika z warunków glebowych i już nabytego przez nas leśników doświadczenia pokazujące, że koniczyna bardzo dobrze rośnie na ubogich glebach leśnych i dodatkowo jest rośliną, z której pożytków bardzo chętnie i przez cały sezon wegetacyjny korzystają pszczoły i inne leśne zapylacze.

Lasy Państwowe szczególnie dbają o zapylacze w lesie. W 2022 r. został uruchomiony „ Program ochrony owadów zapylających w ekosystemach leśnych, ze szczególnym ukierunkowaniem pszczołowatych, realizowanego na gruntach będących w zarządzie PGL LP”. Dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Leśnego, leśnicy w całym kraju w ramach wewnętrznych inicjatyw mogą realizować działania ochronne ukierunkowane na rzecz ochrony populacji owadów zapylających w lesie. Część z nich to:

-zakładanie łąk kwietnych

- zakładanie remi-sadów

- zwiększenie dostępu do wody poprzez budowę małych oczek wodnych

- współpracę z naukowcami, pszczelarzami i lekarzami weterynarii.

Nadleśnictwo Augustów ma bardzo bogaty plan na ten rok. Będziemy na bieżącą przedstawiać Państwu nasze działania i ich efekty.