Asset Publisher Asset Publisher

Back

Oddaliśmy hołd poległym i pomordowanym leśnikom

Oddaliśmy hołd poległym i pomordowanym leśnikom

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w minioną niedzielę (01.09) w Świętej Wodzie, odbyła się uroczystość upamiętniająca leśników poległych i pomordowanych przez okupantów niemieckich i sowieckich.

Tuż przed południem,  przy Krzyżu Leśników w Świętej Wodzie, w obecności Biskupa pomocniczego Archidiecezji Białostockiej, zgromadzili się duszpasterze leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych Województwa Podlaskiego, przedstawiciele służb mundurowych, delegaci instytucji współpracujących z Lasami Państwowymi, Dyrekcja RDLP w Białymstoku oraz liczne grono leśników, by w ten sposób uczcić pamięć naszych kolegów, którzy za wolność naszej Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od poświęcenia Krzyża Leśników. Liczne delegacje, złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze, oddając hołd poległym. Na pamiątkę, wydarzenia posadzono cisa, wyhodowanego z nasion poświęconych w 2012 r. przez Papieża Benedykta XVI.

Przed uroczystą Mszą św. głos zabrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, następnie odczytano list od Ministra Edukacji Narodowej i wspomniano leśników, którzy w latach 2018-2019 odeszli od nas na wieczny spoczynek.

Odświętnego charakteru uroczystości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Galindowe Rogi  i Chóru Leśników Białowieskich.

Niech szacunek i pamięć o wszystkich, którzy zginęli podczas walk o niepodległą Polskę na stałe znajdzie miejsce w naszych sercach.