Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nie tylko Kozi Rynek

Nie tylko Kozi Rynek

Rzecz jasna, że tytułowy Kozi Rynek jest dla Nadleśnictwa Augustów sztandarowym obiektem historycznym i centralnym punktem nie tylko obchodów rocznicowych Powstania Styczniowego, ale i wielu działań w zakresie edukacji historyczno-patriotycznej.

     Działalność oddziału Wawra była motywem realizowanych w roku 2018 interaktywnych lekcji historii w cyklu „Leśne ślady na drodze do niepodległości”. Do niej też nawiązywały rekonstrukcje organizowane przy okazji „Nocnego Biegu Powstańca”, powstałego z inicjatywy Stowarzyszenia WODA-LAS z Płaskiej. We wszystkich tych, ale i w  kilku innych okolicznościach wspomagała nas Grupa Rekonstrukcji Historycznych Garnizonu Suwałki pod dowództwem Dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach Pana Jerzego Brzozowskiego.  Kawalerzyści z Suwałk włączali się w nasze działania całkowicie bezinteresownie, w związku z czym, rzec można zaciągnęliśmy u nich swego rodzaju dług honorowy. Do jego częściowej spłaty dostaliśmy możność w minioną niedzielę 24 stycznia. Poproszeni o wzmocnienie pocztu powstańczej kawalerii – Krakusów w rajdzie na Górę Szubieniczną w Suwałkach, dla uczczenia pamięci straconych tam Powstańców, zdołaliśmy wystawić cztery szable.

     Z zachowaniem wszelkich antycovidowych rygorów, w zimowej scenerii choć przy siąpiącej od świtu do nocy mżawce, po licznych perturbacjach stanęliśmy w szyku na modlitwę pod strzelistymi krzyżami pomnika. Dość liczna obecność przedstawicieli mediów (a z uwagi na pogodę nie było to dla nich łatwe), daje nadzieję na szersze przypomnienie Polakom wydarzeń lat 1863-64, a zwłaszcza bezwarunkowego i bezkompromisowego rozumienia patriotyzmu przez ofiary ok. 1200 bitew i potyczek tego okresu, blisko 700 straconych, 38 tysięcy zesłanych i 10 tys. zmuszonych emigrować.

A sposób myślenia Polaków tamtej epoki oddaje znakomicie piosenka ludowa „Krakus”, której druga zwrotka brzmi :

„Byleś Polsko wolną była.

Chętnie zniosę blizny,

Niech krwi zdroju płynie siła,

Wszak to dla ojczyzny.

Ostrołęki świadczą pola,

Grochów przypomina,

Że śmierć milsza niż niewola

Dla Wawelu syna.”