Asset Publisher Asset Publisher

Back

AUGUSTOWSKIE STADO STRACIŁO ŻUBRA

AUGUSTOWSKIE STADO STRACIŁO ŻUBRA

Na terenie Nadleśnictwa Płaska znaleziono martwego żubra. Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, że przyczyną śmierci było zakażenie ran, jakie osobnik odniósł w wyniku starcia z innym żubrem.

W poniedziałek 2 września br. w leśnictwie Hanus, pracujący tam podleśniczy wczesnym rankiem zaobserwował na śródleśnej łące, nieruchomy, ciemny kształt. Ostrożnie podszedł bliżej i zobaczył żubra w nienaturalnej pozycji. Zwierzę było martwe. Zarówno zapach jak i wygląd żubra świadczyły, że nie żyje już od jakiegoś czasu. Podleśniczy natychmiast przekazał informację do Nadleśnictwa. Wezwano Policję oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Na miejscu dokonano wnikliwych oględzin, które miały na celu ustalenie przyczyny zgonu zwierzęcia. Weterynarz wykluczył udział człowieka. Na ciele żubra stwierdzono rany kłute, które powstały najprawdopodobniej w wyniku starcia z innym osobnikiem. Młody żubr padł na skutek zakażenia ran.

Martwy żubr to czteroletni byk potocznie przez leśników Nadleśnictwa Augustów nazywany Bolesławem, który w 2018 r. został odłowiony w Puszczy Boreckiej i wsiedlony na teren Puszczy Augustowskiej  w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe".