Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Obronić Puszczę – Usunąć Ślady Złoczyńcy”

„Obronić Puszczę – Usunąć Ślady Złoczyńcy”

Takie hasło towarzyszyło uczestnikom zorganizowanego przez PTTK Oddział Suwałki 51.Ogólnopolskiego Rajdu Narciarskiego Wędrówki Północy.

          Co prawda dwie trasy objęły nieco terenów sąsiednich Nadleśnictw Szczebra i Płaska, ale to Obręby Augustów, Balinka i Białobrzegi naszego Nadleśnictwa, były główną przestrzenią trwających od 25 stycznia do 1 lutego wędrówek. Pogoda znakomicie usprawniła organizacją, bowiem nie istniał odwieczny narciarski dylemat – smarować na suchy, czy na mokry śnieg ? W ogóle nie smarowano. W ogóle nie rozpakowywano nart.

           Wędrowano jednak z zapałem, a przy okazji wędrówek rozegrano konkurs na najefektywniejsze sprzątanie lasu, według regulaminu ustanowionego wspólnie przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów Wojciecha Szostaka i Prezesa Zarządu Oddziału PTTK w Suwałkach Eugeniusza Pietruszkiewicza. Etos kwalifikowanego turysty (większość uczestników rajdu to uprawnieni przewodnicy) sprawił, iż nie tyle rywalizację co szlachetny cel potraktowano z najwyższym zaangażowaniem, sprzątając śmieci z miejsc, w których rażą najboleśniej – najodleglejszych, najdzikszych i z reguły najpiękniejszych odcinków szlaków turystycznych .           

         Trójstronna (Nadleśnictwo, organizator, uczestnicy) komisja wskazała 14 osób, których zaangażowanie uznano za największe, i wobec których nasza wdzięczność przybrała wymiar materialny. Serdecznie gratulujemy .

           Nie mniej jesteśmy przekonani, że  wszyscy uczestnicy zasługują na najwyższy szacunek, nie tylko za to konkretne dokonanie, co przede wszystkim za propagowanie własną postawą KULTURY przebywania w lesie i wszelkich naturalnych krajobrazach.  Dziękujemy i serdecznie zapraszamy do naszych, dzięki Wam czystszych lasów .