Asset Publisher Asset Publisher

Plan Urządzenia Lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego obiektu, na okres 10 lat, zawierającym opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Po wykonaniu plan zatwierdzany jest przez Ministra Środowiska.

W trakcie sporządzania planu dokonuje się inwentaryzacji zasobów przyrodniczych tj.: drzewostanów z całym bogactwem wnętrza lasu, począwszy od oznaczenia gleb, ich żyzności, wszystkich warstw roślinnych w lesie tj.: runa, podszytu, podrostu, wreszcie pomiaru elementów poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Z zebranych w trakcie prac terenowych informacji sporządza się odpowiednie dokumenty jak opisy taksacyjne lasu, szereg rejestrów, tabel, map, które służą uzasadnieniu projektowanych wskazań gospodarczych.

Ważną częścią Planu jest Program Ochrony Przyrody zawierający inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno–kulturowych terenów w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. W programie opisane zostały ponadto zagrożenia ze strony różnych czynników mogących mieć wpływ na środowisko przyrodnicze.

Aktualny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów został sporządzony na okres 01.01.2015 – 31.12.2024.

Wykonawcą Planu Urządzenia Lasu jak również Prognozy Oddziaływania na Środowisko Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział Białystok.

 
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

MŁODZIEŻ SADZI LAS

MŁODZIEŻ SADZI LAS

W dniu 9 maja na terenie leśnictwa Lipowiec odbyło się sadzenie i sprzątanie lasu, w którym wzięli udział uczniowie 3 klasy gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie. Grupa liczyła około 70 uczestników, z której cześć udała się sprzątać pobliski teren, druga natomiast przejechała na powierzchnię leśną. Na miejscu uczestnicy otrzymali od leśniczego instruktaż dotyczący prawidłowego sadzenia sosny oraz została wyposażona w niezbędny sprzęt. Młodzież z energią przystąpiła do pracy. Po kilku godzinach powierzchnia została odnowiona, a wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek oraz ognisko nad jezioro Sajno.

Sadzenie lasu miało miejsce w ramach akcji promocyjno-edukacyjnej „1000 drzew na minutę”. Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych drzew, co daję blisko 1000 drzew na minutę, a lesistość kraju wzrasta.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy!