Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

W dniu 17 kwietnia odbyła się kolejna terenowa lekcja historii zorganizowana przez Nadleśnictwo Augustów w ramach cyklu imprez pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowie oraz Zespołu Szkół w Bargłowie Kościelnym. Spotkanie poświęcone było tematyce Powstania Styczniowego i miało miejsce w Żarnowie, wsi, z której 32 mieszkańców poszło do Powstania.

Podczas zajęć harcerze z drużyny harcerskiej „Concordia” przeprowadzali uczestników przez kolejne stacje. Mieli oni okazję nauczyć się fechtunku szablą i lancą, obsługi broni czarnoprochowej, zapoznać się z polską szkołą jeździecką i rzędem końskim z epoki, a także zobaczyć oryginalne eksponaty sprzed ponad 150 lat, takie jak pociski czy szczątki ogniska znalezione w miejscach wydarzeń. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach,  próbując swoich sił w każdym zadaniu. Była radość, wspólna zabawa, strzelanie z broni i emocjonujące walki na szable, ale też dużo ciekawych pytań. W każdym z zadań zostali wyłonieni uczniowie z poszczególnych szkół, którzy stworzyli poczet sztandarowy i otrzymali proporce powstańcze uroczyście przekazane przez Pana Kazimierza Trzaskowskiego, p.o. Zastępcy Nadleśniczego. Uczestnicy zapalili także 32 biało-czerwone znicze, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom z Żarnowa.

Zajęcia odbywają się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poza tematyką Powstania Styczniowego spotkania są poświęcone Powstaniu  Listopadowemu, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Strzelca w latach 1918-1919 oraz działalności Armii Krajowej.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Augustów

Partnerzy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowskie Placówki Kultury, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizonu Suwałki, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Stadnina Koni Żarnowo, szkoły, wolontariusze.