Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Współpraca z Aresztem Śledczym w Suwałkach

Współpraca z Aresztem Śledczym w Suwałkach

W dniu 18 grudnia 2017 roku Areszt Śledczy w Suwałkach uczestniczył w przygotowaniu obiektu edukacyjnego do realizacji interaktywnych lekcji historii, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Augustów.

 Pięciu skazanych wraz z wychowawcą więziennym udało się w głąb lasu w celu odnowienia zrekonstruowanego bunkra partyzanckiego.  Akcja została zorganizowana w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Nadleśnictwem Augustów a Aresztem Śledczym w Suwałkach, którego celem jest resocjalizacja i społeczna readaptacja osób pozbawionych wolności. Wszystkie wykonywane przez osadzonych prace będą miały związek z działalnością edukacyjną Nadleśnictwa Augustów. Rewanżem będą prowadzone cyklicznie w Areszcie prezentacje i wykłady.