Asset Publisher Asset Publisher

GOSPODARKA ŁOWIECKA

Prawidłowa gospodarka łowiecka to przede wszystkim troska o jak najlepszy stan populacji zwierząt łownych. Dobry stan łowisk, zdrowa i bezpieczna baza żerowa, zabezpieczanie przed epidemią chorób, ograniczanie liczebności niepożądanych drapieżników, coroczna inwentaryzacja zwierząt czy najbardziej znane w społeczeństwie zimowe dokarmianie, to tylko część obowiązków prawdziwego myśliwego. Polowanie, mające swój specyficzny ceremoniał oraz liczne elementy bogatej myśliwskiej tradycję, jest również pracą. W tym przypadku na rzecz regulacji stanu liczebności oraz eliminacji osobników chorych.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Augustów nie ma wprawdzie tak dużego znaczenia, jak w dawnych wiekach, kiedy dla wielu ludzi była źródłem utrzymania, jednak nadal pozostaje ważną dziedziną działalności. Nadleśnictwo gospodaruje na obwodzie nr 44  (Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych) na pow. 18925,45 ha.

Obwód  położony jest w obrębach leśnych Augustów i Balinka, między Kanałem Augustowskim a rzeką Biebrzą. Pozostałe tereny stanowią obwody wydzierżawione kołom łowieckim.

 

Numer obwodu łowieckiego

Powierzchnia obwodu łowieckiego(ha)

Powierzchnia gruntów leśnych w obwodzie łowieckim(ha)

44 (OHZ)

18925,45

14096,39

45

5284,77

526,11

48

6107,05

3996,53

49

5260,33

416,14

50

5668,82

919,76

53

4897,98

1449,71

54

4955,02

2647,47

55

7716,30

2763,80

56

7396,15

2236,22

57

5242,36

1483,92

58

7529,19

555,25

65

6979,85

3171,56

 
Każdego roku w Nadleśnictwie Augustów prowadzona jest inwentaryzacja zwierzyny. Jej wyniki dają obraz wielkości i kierunków zmian w poszczególnych populacjach zwierząt. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie działań doskonalących warunki łowisk. Zapewnia to zwierzynie łownej jak najlepsze warunków bytowania i rozwoju.
Dane z inwentaryzacji i wielkości pozyskania zwierzyny sa dostępne w zakładce "Monitoring stanu lasu"
Specyficzne warunki, typowe dla rozległych puszcz, sprawiają że poplucja wilka jest liczna (ok. 25 szt.) i można też zaobserwować bardziej skrytego rysia (ok. 8 szt. ). Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku gatunkiem łownym i nie zagrożonym był głuszec. Pomimo ochrony gatunkowej (od 1995 r.) i czynnej, jego popucja jest bliska wymarciu.
Leśnicy, chcąc utrzymać optymalny stan ilościowy zwierzyny przy jednoczesnym ograniczeniu szkód gospodarczych w drzewostanach , opracowali Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany Rejonu Puszczy Augustowskiej.
 
Zróznicowane łowiska w puszczańskich ostępach, właściwie utrzymane paśniki, ambony i inne urządzenia łowieckie, komfortowe kwatery, profesjonalna organizacja polowań przez leśniczego ds. łowieckich, liczne trofea myśliwskie zdobyte przez myśliwych z kraju i zagranicy, a przede wszystkim dzika przyroda Puszczy Augustowskiej, są gwarancją udanych łowów i prawdziwej leśnej przygody.
 
                                                                                                                                                  Zapraszamy !
 
 
 
 

                       


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

BIAŁO-CZERWONĄ TRAKTUJ Z SZACUNKIEM

BIAŁO-CZERWONĄ TRAKTUJ Z SZACUNKIEM

Flaga jest symbolem państwowości oraz przynależności narodowej. Poprzez czczenie flagi swojego kraju angażujemy się w budowanie odrębności narodowej.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej  obchodzony jest 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi został wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Jest to dzień między dwoma państwowymi świętami: 1 maja (Międzynarodowym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Konstytucji 3 Maja). 2 maja jest równocześnie obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Źródłem dzisiejszych barw jest herb Królestwa Polskiego i herb Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła. W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe.

2 maja w Dniu Flagi RP organizowane są akcje i manifestacje patriotyczne. W szkołach odbywają się występy artystyczne, flagi umieszczane są na domach, blokach oraz instytucjach państwowych. Od kilku lat powszechnym zjawiskiem jest również noszenie w tym dniu kokardy narodowej.

  • Flaga eksponowana publicznie musi być czysta mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem.
  • Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.

Flaga RP ma proporcje 5:8. Nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów i rysunków.

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Przykładem są kokardy narodowe.

Źródło:http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16701,MINIPRZEWODNIK-promujacy-szacunek-dla-FLAGI-RP-i-HYMNU-RP.html?search=9398