Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

V edycja konkursu „Bajki z mchu i paproci”

V edycja konkursu „Bajki z mchu i paproci”

W dniu 22 marca 2018r. uczniowie augustowskich szkół podstawowych wzięli udział w kolejnej edycji konkursu przyrodniczego pt. „Bajki z Mchu i Paproci”, którego organizatorem było Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Augustowskie Placówki Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Augustów.

Celem turnieju było poszerzenie wiedzy o lesie i Puszczy Augustowskiej, popularyzacja dziecięcej literatury przyrodniczej, a także propagowanie u dzieci postaw proekologicznych. Całej imprezie towarzyszyło hasło „Las kocha dzieci, bo dziecko nie śmieci”.

Do konkursu przystąpiło osiem trzyosobowych zespołów reprezentujących cztery augustowskie szkoły podstawowe- SP nr 2 im. Z. Augusta, SP nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, SP nr 4 i SP nr 6. Dzieci miały do wykonania szereg zadań- piosenki o tematyce „leśnej”, krzyżówki, zagadek, a także rysunku przedstawiającego bajkę związaną z lasem. W jury konkursowym zasiedli pracownicy Nadleśnictwa Augustów, którzy mieli niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzców. Wszyscy zawodnicy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą, z łatwością wymieniali zwierzęta zamieszkujące Puszczę Augustowską.

Pierwsze miejsce zostały przyznane aż trzem drużynom, były też liczne wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci książek oraz albumów o tematyce przyrodniczej ufundowane przez Nadleśnictwo Augustów.