Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zapraszamy na obchody Święta Kawalerii Polskiej

Zapraszamy na obchody Święta Kawalerii Polskiej

Święto Kawalerii Polskiej w Nadleśnictwie Augustów - nad jez. Studzieniczne 29.08. 2020 r.

     Święto Kawalerii Polskiej obchodzone jest w rocznicę bitwy pod Komarowem, która przypada 31 sierpnia, jednakże utarło się, że celebrujemy je w sobotę najbliższą tej daty. Ponieważ w bieżącym roku wypada setna rocznica tej ostatniej w historii batalistyki wielkiej bitwy kawaleryjskiej, w której dwie brygady polskich ułanów rozniosły na szablach i lancach Kozaków  Pierwszej Konnej Armi Siemiona Budionnego, tym bardziej wydarzenie wydaje się być godne przypomnienia.  A że w lipcu tego roku minęło 20 lat mecenatu Lasów Państwowych nad rekreacją jeździecką w Puszczy (20 lat od utworzenia  pierwszych szlaków jeździeckich - Leśny Szlak Konny Nadleśnictwa Białobrzegi, który stopniowo ewoluował w ponad 400-kilometrowy Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur obejmujący 7 nadleśnictw i 2 parki narodowe), mamy drugi poważny powód do przypomnienia wielusetletnich związków naszej nacji z koniem, szablą i honorem, które to elementy lapidarnie acz celnie charakteryzują kawalerię.

     Na utworzonym w 2018 roku miejscu popasowym na polu namiotowym Swoboda nad jez. Studzieniczne spotkają się ośrodki jeździeckie związane ze Szlakiem Konnym PAiM, grupy rekonstrukcyjne i każdy komu koń, sztuka jeździecka i ułański folklor są bliskie. Będą prezentacje poszczególnych stajni, wiele ras koni do obejrzenia, popisy ułańskie, pokaz szermierczy szablami bojowymi, konkursy dla publiczności, żurawiejki i oczywiście tzw. prowadzanki, czyli możliwość pierwszego kontaktu ze szlachetną sztuką ekwitacji. Rozpoczniemy o godz. 11:00, zakończymy gdy odjadą ostatni goście.

ZAPRASZAMY

     A jeśli komuś wydaje się dziwne zaangażowanie Nadleśnictwa Augustów  w popularyzowanie jeździectwa i kultywowanie tradycji kawaleryjskich, przypomnę, że pierwszym jego historycznym Nadleśnym był powołany na to stanowisko w roku 1823 Jan Ballogh szwoleżer Gwardii Cesarskiej, uczestnik najsłynniejszej w historii batalistyki szarży na przełęczy Somosierra.