Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wielki Dzień Pszczoły w Nadleśnictwie Augustów

Wielki Dzień Pszczoły w Nadleśnictwie Augustów

W tym roku Wielki Dzień Pszczoły postanowiliśmy spędzić w Puszczy Augustowskiej i dosłownie zająć się pszczołami.

W ramach projektu „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” dofiansowanego ze środków tzw. funduszy norweskich wsiedliliśmy kolejnych 10 rodzin rodzimej rasy pszczoły augustowskiej do naszych minipasiek.

Rodziny pszczele przyjechały z autoryzowanej pasieki z Olecka. W lesie czekały na nie drewniane ule (warszawskie) ulokowane w pobliżu łąk kwietnych i oczek wodnych. Niedługo dokonamy kontroli wszystkich uli (w ramach projektu wystawiono w lesie 81 uli) i zostaną zaaplikowane leki na warozzę. Mamy nadziej, że po podkarmieniu wszystkie roje dobrze przygotują się do sezonu zimowego i bez strat dotrwają do wiosny, kiedy to na nowo zaczną zapylać wszelkie rośliny kwiatowe w Puszczy Augustowskiej.

Akcję wsiedlania połączyliśmy z nagraniami do trzeciej części filmu promocyjnego i  pobieraniem próbek do badania czystości genetycznej wcześniej sprowadzonych rodzin pszczelich. Badanie DNA prowadzone przez prof. Andrzeja Oleksa wykażą na ile bytujące w Puszczy rodziny pszczele są czyste i posiadają cechy rodzimej rasy pszczoły augustowskiej.