Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Światowy Dzień Pszczół w Nadleśnictwie Augustów

Światowy Dzień Pszczół w Nadleśnictwie Augustów

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

     Jak co roku na wiosnę przeprowadziliśmy przeglądu barci i kłód bartnych, który potocznie możemy nazwać wiosennymi porządkami. Możemy stwierdzić, że zimę przetrwało 10 rodzin pszczelich i są w dobrej kondycji. Porządkowanie kłód bartnych i barci polega na otwarciu tzw. śniota, omiecenie dolnej części tzw. dzieni. W przypadku niezasiedlonych kłód bartnych i barci umieszczano fragmenty plastrów pszczelich w celu zachęcenia roi pszczelich do zajęcia wolnych barci. Ten rok jest bardzo specyficzny pod względem warunków atmosferycznych. Susza, wahania temperatury spowodowały szybką aktywność rodzin pszczelich i ich rojenie co było dużym zaskoczeniem. Aktualnie przy okresowym ochłodzeniu aktywność pszczół spadła mimo kwitnienia i możliwości pobierania pyłków i nektaru.

     O tym, że potrzeba dalszych działań bartnych może świadczyć krótki filmik o roju, który zasiedlił jeden z kominów na budynku mieszkalnym. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli podać więcej szczegółów dotyczących przedsięwzięć, które będą podjęte przez Lasy Państwowe w Puszczy Augustowskiej.