Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

STO DĘBÓW

STO DĘBÓW

Trzy nadleśnictwa południowej części Puszczy Augustowskiej, tj. Augustów, Płaska i Szczebra, wspólnie przeprowadziły akcję sadzenia: „100 dębów na 100.rocznicę odzyskania niepodległości” .

Uroczyste przedsięwzięcie odbyło się 3 listopada 2018r. w Studzienicznej. Uczestniczyli w nim liczni duchowni i leśnicy wraz z rodzinami. Wbrew oficjalnemu tytułowi, faktycznie posadzono 101 dębów. Bowiem na rozpoczęcie uroczystości jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jerzy Mazurem i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Dawid Iwaniuk posadzili wspólnie „Dąb Papieski” – sadzonkę dębu poświęconego przez Papieża Franciszka.

Dla zebranych przygotowano krótki koncert religijno-patriotyczny, i nie tylko, w wykonaniu Katarzyny Chudzik.

Punktualnie o godzinie dziesiątej, w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji poległych w walkach o polska niepodległość.

Następnie zebrani przeszli na powierzchnię leśną, na której nastąpiło posadzenie stu dębów. Warto dodać, że wybrano sadzonki trzyletnie, wyhodowane w niewielkiej, lokalnej szkółce leśnej. Niewielki deszcz towarzyszący sadzeniu najprawdopodobniej zwiększył szanse na dobry wzrost młodych drzewek. Od strony duchowej o dęby zadbał ksiądz Biskup, odmawiając krótką modlitwę i dokonując uroczystego poświęcenia dębów. Ostatnimi oficjalnymi elementami było podpisanie i wmurowanie okolicznościowego aktu i odsłonięcie pamiątkowego kamienia. Na zakończenie uczestnicy zebrali się przy wspólnej agapie.