Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Przełom sierpnia i września to czas badania zdrowotności pszczół

Przełom sierpnia i września to czas badania zdrowotności pszczół

Możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nasze rodziny pszczele są najbardziej przebadanymi w naszej części Polski.

W ramach projektu „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” realizowane jest między innymi działanie dotyczące badania zdrowotności rodzin pszczelich w mini pasiekach oraz barciach i kłodach bartnych. Wykonywana jest także analiza pyłkowa miodu z leśnych mini pasiek.

W tym celu w dniach: 23.08.2023 r, 29.08.2023 r., 01.09.203 r. i . 12-13.09.2023 r. pobieraliśmy z każdej rodziny pszczelej takie próbki:

- 250 pszczół,

- wycinek plastra z komórkami z czerwiem (sto komórek)

- około 100 ml miodu.

Pobrane próbki pszczół i czerwiu zostały wysłane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Natomiast próbki miodu analizowane są w Laboratorium Badań Jakości Produktów Pszczelich, które znajduję się w Instytucie  Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego

w Puławach.

Pszczoły i czerw badane były pod kątem:  warrozy, nosemy, ostrego paraliżu pszczół, choroby czarnych mateczników, choroby woreczkowej czerwiu, deformacji skrzydeł.

Możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nasze rodziny pszczele są najbardziej przebadanymi w naszej części Polski. Wyniki, którymi już dysponujemy potwierdzają bardzo dobrą kondycję i zdrowotność naszych rodzin pszczelich.

Na analizę pyłkową miodu z tego sezonu jeszcze czekamy.

Dodać należy, że równolegle prowadzone są badania genetyczne i morfometryczne pod kątem czystości pszczoły augustowskiej naszych rodzin pszczelich.

Kompleksowe podsumowanie wyników wszystkich badań w formie raportów zostanie przedstawione w trakcie konferencji podsumowującej projekt w marcu przyszłego roku.