Asset Publisher
Barciowisko 2020- szczęśliwa siódemka za nami
Barciowisko 2020- szczęśliwa siódemka za nami
Impreza organizowana jest od 2014 roku przez Nadleśnictwo Augustów.
15 sierpnia, na błoniach nad rzeką Nettą w Augustowie, 10 dwuosobowych drużyn wzięło udział w rywalizacji na najlepszą kłodę bartną. Była to już siódma edycja Barciowiska.Celem imprezy poza propagowaniem bartnictwa jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie zapylaczy w życiu człowieka oraz pokazanie jak możemy chronić i poprawiać warunki bytowania pszczoły miodnej i innych zapylaczy. Jak co roku nadleśnictwo przygotowało stoisko edukacyjne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Każde dziecko i często ich rodzice wychodziło z ciekawą własnoręcznie wykonaną pamiątką, którą były maskotki, domki dla zapylaczy, rysunki czy podstawki na stół. Wszystkie pamiątki nawiązywały do pszczoły i pszczelich produktów. Dodatkową atrakcją, bo wszak to Dzień Wojska Polskiego, był w tym roku pokaz koni arabskich, sprawności kawaleryjskiej i możliwość konnej jazdy połączonej z próbą władania szablą.
Kłody bartne działy następujące drużyny:
- Augustowiacy: Wojtuszko Agata i Roman Kujawski
- Stowarzyszenie Colea z Łodzi: Sylwia Płusa i Przemysław Marczyński
- Nadleśnictwo Szczebra: Łukasz i Paweł Sewastynowicz
- Nadleśnictwo Janów Lubelski: Bartłomiej Kosiarski i Tomasz Jargiło
- Pszczelarze z Suchowoli: Sylwia Zimnoch i Ostrowski Mariusz
- Towarzystwo Naukowe Pruthenia z Olsztyna: Anna Napierała i Bogdan Radzicki
- Nadleśnictwo Augustów: Adam Korzeniecki i Konrad Pongaris
- Stowarzyszenie Przyjaciół S.O.S i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie: Małgorzata Brendel i Tomasz Skórniewski
- Zielona Barć z Olesna: Grzegorz Bek i Ariel Bardorz
- Zielona Barć z Olesna: Jakub Respondek i Andrzej Nowak.
Rywalizacja w dzianiu kłody bartnej trwała trzy godziny. Decyzją Jury najlepszą kłodę wykonała drużyna Nadleśnictwa Augustów. Jednocześnie przyznano dziewięć drugich miejsc. Tak naprawdę najlepszy werdykt wydadzą pszczoły, które w przyszłości zasiedlą tylko prawidłowo wykonane kłody. Pięć kłód drużyny bartne zabrały ze sobą, a pozostałe trafią do Puszczy Augustowskiej. Wspomnieć należy, że każda z drużyn otrzymała na własność narzędzia bartne oraz upominki od Nadleśnictwa Augustów.
Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć i krótkich filmików oraz do wejścia na linki z relacjami z Barciowiska loklanych mediów:
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/187919
Do zobaczenia za rok!