Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Airbus Poland pomaga ratować Biebrzański Park Narodowy

Airbus Poland pomaga ratować Biebrzański Park Narodowy

Załogi należących do Airbus Poland S.A samolotów M-18B „Dromader" uczestniczą od 20 kwietnia w gaszeniu pożarów trawiących Biebrzański Park Narodowy, w miejscach do których nie mogą dojechać samochody gaśnicze. Tylko 21 kwietnia wykonały one 24 misje ze zrzutem wody, przebywając w powietrzu łącznie ponad 23 godziny.

Do akcji ratunkowej zadysponowane zostały przez leśników maszyny dyżurujące na co dzień w Krywlanach i Rostkach (operujące na rzecz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku) oraz Szymanach (RDLP w Olsztynie). 23 kwietnia do akcji dołączą dwa kolejne przeciwpożarowe Dromadery, które lecą już do baz w Rostkach i Białymstoku.

Airbus Poland S.A. w wydziale usług lotniczych w Mielcu posiada 25 samolotów M-18B „Dromader" w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i do gaszenia pożarów. W miarę potrzeb Lasów Państwowych maszyny są przezbrajane do wymaganej wersji.

Samoloty w wersji przeciążonej zabierają 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25x70m lub używać tzw. klapki do roszenia (sterowanej hydraulicznie) - wtedy „układają" wodne pasy izolujące na długości 400mx 5m.

W obecnym sezonie leśnicy zakontraktowali w Airbus Poland S.A. usługi 17 samolotów, które stacjonują w 15 bazach przeciwpożarowych, skąd chronią 75% powierzchni Polski. Na pomoc Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu lecą dwie dodatkowe maszyny.

Mielecki wydział Airbus Polska S.A. zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.