Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

X – te jubileuszowe Barciowisko za nami

X – te jubileuszowe Barciowisko za nami

22 lipca odbyło się X-te jubileuszowe Barciowisko.

Do dziania kłód bartnych przystąpiło 20 dwuosobowych drużyn. Adepci bartnictwa przy użyciu tradycyjnych narzędzi bartnych: pieszni, cieślicy i skobliczki w trakcie trzygodzinnych zmagań wydziali 20 kłód bartnych.

Warto zauważyć, że w trakcie już dziesięciu Barciowisk powstało w sumie 130 kłód, które powędrowały do lasów całej Polski.  Kłody bartne z Barciowisk oraz kłody i barcie z realizowanych projektów to już ogółem  191 kłód i 46 barci.

Tegoroczne Barciowisko miało międzynarodowy wymiar, ponieważ udział wzięły drużyny z Ukrainy i Litwy. Wszyscy uczestnicy za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe pakiety wraz z narzędziami bartnymi. Mamy nadzieję, że otrzymane narzędzia przysłużą się do dziania kolejnych barci. Jednak największą satysfakcję daje fakt zasiedlenia wydzianej kłody przez pszczoły. Świadczyły o tym zdjęcia zasiedlonych kłód z poprzednich edycji Barciowisk.

W tym roku najlepiej została oceniona kłoda wydziana przez drużynę Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie.

Do zobaczenia na kolejnym Barciowisku w 2024 roku.

 

Zachęcam do obejrzenia krótkiej filmowej relacji pod poniższym linkiem.

Barciowisko w Nadleśnictwie Augustów. Leśnicy dziali kłody bartne, w których zamieszkają dziko żyjące pszczoły | Augustów Nasze Miasto