Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Augustów prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 26 tys. ha. Rozmiar pozyskania na 2021 r. zapanowany jest na poziomoe  ok. 126,5 tys. m sześc. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Spora ilość drewna w Nadleśnictwie Augustów pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu. Podczas sanitarnego porządkowania lasu pozyskuje się od 15 do nawet 96 proc. (średnio na przestrzeni ostatnich 30 lat – 53 proc.) całkowitej masy grubizny pozyskiwanej każdego roku w nadleśnictwie.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Augustów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowa subpopulacja żubra w Puszczy Augustowskiej już na wolność

Nowa subpopulacja żubra w Puszczy Augustowskiej już na wolność

Stado siedmiu żubrów, które trafiły niedawno do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej w czwartek 5 kwietnia 2018 r. opuściło zagrodę.

Z tej okazji Nadleśnictwo Augustów zorganizowało specjalne spotkanie, w którym uczestniczyła m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Pani Małgorzat Joanna Golińska, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Bogusław Piątek, Pan Marek Kajs Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Piotr Karnasiewicz. W pierwszej części spotkania odbyły się wykłady wygłoszone przez Panią prof. Wandę Olech- Piasecka z SGGW w Warszawie o sytuacji żubra w Europie i Polsce a potem głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak prezentujący działania wykonane przez nadleśnictwo w ramach realizacji projektu. Po zakończeniu prezentacji uczestnicy udali się  do zagrody adaptacyjnej żubrów w leśnictwie Kozi Rynek. Zebrani mieli okazję nawet zobaczyć jednego z żubrów, który zainteresował się zgromadzeniem i przypatrywał się przez chwilę całemu zamieszaniu.

Pięć krów i dwa byki w zagrodzie adaptacyjnej na terenie naszego nadleśnictwa spędziły kilka ostatnich tygodni. W Puszczy Augustowskiej nowe stado będzie miało znakomite warunki żerowania. Najstarsza krowa została wyposażona w obrożę telemetryczną, co pozwoli na późniejsze śledzenie jej wędrówek i tym samym całego stada.

Początek tworzenia wolnego stada w Puszczy Augustowskiej to ważny etap w realizacji projektu „Kompleksowej projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. Takie rozpraszanie utrudnia przenoszenie chorób między stadami, poprawia ich warunki bytowe i ogranicza potencjalne konflikty związane ze szkodami w uprawach. Często padało pytanie co żubry wniosą do Puszczy Augustowskiej - wniosą wiele dobrego, nie tylko dla promocji regionu, ale też rozwoju flory i fauny, zwiększając bioróżnorodność.

                Podczas spotkania zaprosiliśmy  uczestników do udziału w wyborze imion dla żubrów. Przedstawiono listę imion, z których należało wybrać 5 imion dla samic oraz dwa dla samców - mile widziane były też inne propozycje.  Oficjalne imiona muszą zaczynać się od litery „KA”, które wyróżniają nizinne żubry odłowione z wolnej populacji. Wybrane imiona będą wpisane do Księgi Rodowodowej Żubrów.