Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVII Pielgrzymka Leśników i Ich Rodzin do Studzienicznej

XVII Pielgrzymka Leśników i Ich Rodzin do Studzienicznej

     W sobotę 3 czerwca leśnicy z terenu RDLP w Białymstoku po raz kolejny pielgrzymowali do Studzienicznej. Powyższa impreza organizowana jest cyklicznie od roku 2000. Scala ono środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

Powyższa impreza organizowana jest cyklicznie od roku 2000. Scala ono środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

     Uroczystości XVII Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej oficjalnie rozpoczął przy Pomniku Leśników dyrektor RDLP w Białymstoku – Andrzej Nowak. Następnie do zebranych przemówił minister Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA. Zgodnie z tradycją kapelan leśników i myśliwych Diecezji Ełckiej – ks. prałat Wojciech Kalinowski odmówił modlitwę . Liczne delegacje leśników i przybyłych gości  przy akompaniamencie werbli złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych leśników. Oprawę uroczystości zapewnił Chór Leśników Białowieskich, który odśpiewał m.in. Hymn Leśników Polskich. Kolorytu dodała również Orkiestra Dęta OSP Lipowiec w Augustowie.

     Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem zebrani goście prowadzeni przez orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Augustowa oraz poczty sztandarowe pod przewodnictwem Adriana Bagnowskiego przeszły pod zorganizowany ołtarz polowy. W sąsiedztwie ołtarza odbyły się krótkie koncerty chóru leśnego  oraz  występy artystyczne w wykonaniu uczniów Technikum Leśnego w Białowieży. Do liturgii wprowadził kustosz sanktuarium ksiądz kanonik Arkadiusz Pietuszewski. Po modlitwie nastąpiło procesjonalne przeniesienie obrazu Matki Boskiej Studzieniczańskiej do ołtarza polowego przez leśników z Nadleśnictwa Płaska.

     Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 11:30  Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Ełcki Romuald Kamiński. W homilii nie zabrakło akcentów leśnych, nawiązujących spraw bieżących. Po mszy świętej pielgrzymi procesjonalnie udali się w kierunku kaplicy na wyspie, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem, przygotowanym specjalnie na tą okazję.  

     Ostatnim punktem Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin była wspólna AGAPA w ogrodach proboszczowskich. Czas agapy i towarzyskich spotkań umilała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipowca w Augustowie i Zespół Tańca Ludowego „BYSTRY". Chętni mogli również skorzystać z dwóch półgodzinnych rejsów statkiem po jeziorze Studzienicznym.