Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

XXV Pielgrzymka leśników do Studzienicznej

XXV Pielgrzymka leśników do Studzienicznej

Niezmiennie od 25 lat, w sobotę 15 czerwca odbyła się XXV Pielgrzymka leśników i ich rodzin do Studzienicznej.

Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem leśników, gdzie Dyrektorowi RDLP w Białymstoku Tadeuszowi Wilczyńskiemu, meldunek złożył Karol Chodkiewicz, dowódca uroczystości, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Augustów. Po dokonaniu przeglądu warty przez Dyrektora RDLP w Białymstoku, wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano hymn państwowy.

Przybyłych na uroczystość powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Adam Sieńko. Następnie głos zabrał dyrektor RDLP w Białymstoku, Tadeusz Wilczyński: W roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych spotykamy się po raz 25. pod pomnikiem leśników, poległych i pomordowanych w czasach II wojny światowej. W miejscu, które jest symbolem poświęcenia życia i cierpień pracowników Lasów Państwowych dla najwyższych wartości Boga, Honoru i Ojczyzny. W miejscu, które jednoczy nas leśników we wszystkich obszarach zatrudnienia, jako wspólnotę mającą swoją historię, etos pracy i szacunek dla dokonań poprzedników.

Dyrektor RDLP w Białymstoku podziękował inicjatorowi ustanowienia pielgrzymki Dyrektorowi RDLP w Białymstoku Zbigniewowi Godlewskiemu w latach 1990-2007 oraz ówczesnemu kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej, księdzu Zbigniewowi Kopiczce.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem leśników przez przybyłe delegacje - parlamentarzystów, dyrektorów białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych, nadleśnictw z terenu RDLP w Białymstoku, samorządowców i przybyłych przedstawicieli instytucji współpracujących z RDLP w Białymstoku.

Następnie wykonano utwór "Śpij kolego", a po nim poczty sztandarowe oraz uczestnicy udali się pod ołtarz polowy, gdzie odprawiono mszę Świętą. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Jerzy Mazur, biskup ełcki, który w wygłoszonej homilii odniósł się do jubileuszu pielgrzymki i wspomniał  o wielu cennych inicjatywach, jakie podejmują leśnicy.

Po Mszy Świętej złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, a następnie odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Ostatnim punktem pielgrzymki było wspólne Agape leśników i wszystkich przybyłych.