Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Pierwsza wizyta u naszych partnerów zagranicznych

Pierwsza wizyta u naszych partnerów zagranicznych

W dniach 22-25 maja delegacja nadleśnictw biorących udział w projekcie "pszczelim" odwiedziła Partnera - Auksztocki Park Narodowy na Litwie.

Podczas pobytu pracownicy Parku przedstawili najatrakcyjniejsze miejsca pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Mieliśmy okazję przemierzyć lasy parku (zobaczyć najwyższą sosnę na Litwie 45 metrów oraz najstarszą sosnę ponad 400 lat), przepłynąć się jeziorami, zapoznać z bogatą infrastrukturą edukacyjną i turystyczną.

Niezapomniane widoki z wież obserwacyjnych o wysokości ponad trzydziestu metrów wynagradzały trud wspinaczki. Przedstawiono nam projekty ochrony czynnej prowadzone w parku.

Spotkanie z przedstawicielem litewskich lasów państwowych dostarczyło dużo informacji na temat organizacji, zakresu prac i bieżących problemów działalności litewskich leśników. 

Bardzo duże wrażenie wywarł na nas pobyt w Muzeum starożytnego pszczelarstwa i bartnictwa. Sposób przekazania wiedzy i organizacja ekspozycji tematycznych jest godna naśladowania i może służyć za wzór prowadzenia edukacji przyrodniczej i kulturowej. Pozostawiliśmy w muzeum komplet narzędzi bartnych z Puszczy Augustowskiej.

Zupełnie inne wrażenia dostarczyła wizyta w Muzeum Etnokosmologicznym. Dosłownie zostaliśmy przeniesieni w kosmos wraz z rozważaniami dotyczącymi obecności człowieka we wszechświecie.

Pracownicy parku przygotowali nam bardzo intensywny program, który wypełniał nam dzień od rana do wieczora, ale pomimo zmęczenia wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci.

Organizatorom wizyty z Dyrektorem Parku na czele, należą się wielkie podziękowania i wyrazy uznania.