Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Strofy i pejzaże znad Netty

Strofy i pejzaże znad Netty

     W dniu 31 maja 2017 roku odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego konkursu recytatorsko-fotograficznego „Strofy i pejzaże znad Netty". W tym roku konkurs tradycyjnie odbył się na świeżym powietrzu, natomiast po raz pierwszy  na „Szlaku Orła Białego" dzięki uprzejmości i w ramach współpracy z Nadleśnictwem Augustów. Organizatorem konkursu byli  Anna Sobieszczańska, Agnieszka Krauze oraz Marek Bielawski, pracowników Szkoły Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie.  

     Konkurs zaszczycili swoją obecnością m.in.: Wojciech Walulik- Burmistrz Miasta Augustowa, Tadeusz Janusz Wierzbicki- Dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomicznej Gminy Augustów, , Roman Rogoziński- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów, Kapitan Zofia Zielepucha- Zastępca Komendanta Placówki SG w Augustowie, Darek Karp z Biebrzańskiego Parku Narodowego, opiekunowie uczniów ze szkół biorących udział w konkursie oraz sami uczestnicy konkursu.

     Uczestnicy recytowali wiersze autorów ziemi augustowskiej wśród śpiewu ptaków i szumu drzew. Po recytacji nastąpiła przerwa na ognisko, poczęstunek dla wszystkich oraz obrady komisji. Po przerwie zostały ogłoszone wyniki  obu konkursów -  recytatorskiego i fotograficznego. Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia w konkursie recytatorskim:

I miejsce – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa – Igor Domaszewski z SP STO w Augustowie,

II miejsce – Nagroda Wójta Gminy Augustów – Milena Kotarska z SP w Jabłońskich,

III miejsce – Nagroda Starosty Powiatu Augustowskiego – Julia Anita Godlewska z SP w Bargłowie Kościelnym,

Nagroda Dyrektora SP nr 6 – Joanna Fedorczyk z SP nr 6 w Augustowie

Nagroda Komendanta SG w Augustowie – Julia Bartoszewicz z SP w Janówce, Marcelina Bogdańska z SP STO w Augustowie oraz Tobiasz Skrocki z SP w Janówce,

Wyróżnienia – Nagrody Księgarni „Atena" – Karolina Drabczuk z SP nr 4 w Augustowie, Aleksandra Karolina Zalewska z SP w Janówce, Zofia Chmielewska z SP nr 3 w Augustowie, Patrycja Niedźwiedzka z SP nr 2 w Augustowie, Wioletta Wasilewska z SP w Żarnowie oraz Martyna Malinowska z SP w Żarnowie.

            Wręczono również nagrody i wyróżnienia przyznane w konkursie fotograficznym przez komisję w składzie: Roman Rogoziński, Renata Rybsztat, Zofia Piłasiewicz, Darek Karp oraz Anna Guzewicz. Tutaj wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce – Nagroda Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów – Magdalena Bondzio z SP nr 6 w Augustowie,

II miejsce – Nagroda Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów – Kinga Chmielewska z SP w Żarnowie,

III miejsce – Nagroda Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów – Kacper Żukowski z SP w Janówce oraz Julia Rekuć z SP STO w Augustowie,

Nagrodę Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego otrzymała Sandra Dzieniszewska z SP nr 6 w Augustowie.

Wyróżnienia, również ufundowane przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów, otrzymali: Julia Fajecka z SP nr 6 w Augustowie, Kacper Chełmiński z ZSS nr 2 w Augustowie, Julia Bartoszewicz z SP w Janówce, Weronika Chmielewska z SP w Rutkach oraz Martyna Malinowska z SP w Żarnowie.

Konkurs zakończył się około godziny 13:00 w atmosferze radości i pozytywnych wrażeń.