Wydawca treści
OFERTA EDUKACYJNA Nadleśnictwa Augustów
Zasady uczestnictwa w leśnych zajęciach
Las jest naturalnym i niezastąpionym środkiem dydaktycznym. Możliwym do wykorzystania przez każdego nauczyciela o każdej porze roku. By pobyt w lesie był czasem spędzonym efektywnie i bezpiecznie, leśnicy proponują wspólną organizację zajęć edukacyjnych.
W tym celu w dniu 5.09.2017 zarządzeniem Nr 32 Dyrektora RDLP w Białymstoku został wprowadzony regulamin uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej na terenie Nadleśnictw z obszaru RDLP w Białymstoku.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w leśnych spotkaniach, zapraszamy do zapoznania się z treścią powyższego zarządzenia oraz załączonego do niego Regulaminu i Oświadczenia dla organizatorów spotkań edukacyjnych.
Dokumentacja jest dostępna również na stronach internetowych nadleśnictw z obszaru RDLP w Białymstoku.
Wieloletnia praca leśników, na rzecz przybliżenia społeczeństwu roli i znaczenia lasów, zaowocowała bogatą ofertą edukacyjną. Poniżej prezentujemy wybrane zagadnienia.
* 7 Leśnych Ścieżek Edukacyjnych :
– „Kozi Rynek";
– „Do Pomnika Leśnika";
– „Białobrzegi";
– „Uroczysko Bargieł";
- "Pomniki Przyrody";
- "Dąbek- dziedzictwo przyrodnicze Augustowa"
- "Rzeźba w Puszczy".
* 2 punkty edukacji leśnej;
* WSPÓŁPRACA;
* WYDAWNICTWA;
|
![]() |
Kosaćce przy tresie ścieżki "Uroczysko Bargieł"
|
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
DARZ BÓR !
Najnowsze aktualności
ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ
ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ
22 września 2018 r. Augustowskie Placówki Kultury i Stowarzyszenie Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni” przy współpracy z Nadleśnictwem Augustów zorganizowało rowerową grę terenową pn. „Zorientuj się na Niepodległą”. Cała zabawa odbyła się na „Szlaku Orła Białego”, który przebiega przez miejsca związane z walką o niepodległość. Uczestnicy w zależności od wyboru kategorii mieli do wyboru dwie trasy - rodzinną ok. 14 km oraz indywidualną i dla drużyn ok. 30 km.
Gra cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do zabawa zgłosiło się około 50 chętnych. Oprócz przejechania trasy na uczestników w wybranych punktach czekały zadania i zagadki, które musieli rozwiązać by zebrać jak największą liczbę punktów.
W trakcie rozgrywania rajdu, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów otworzył miejsca popasowe im. Nadleśniczego Jana Stefana Ballogha na Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur.
Jan Stefan Ballogha- ur. w 1786 r.- jako szwoleżer uczestnik w wojnach napoleońskich. M.in. brał udział w słynnej szarży pod Somosierrą 30 listopada 1808 r. Po zakończeniu służby i złożeniu egzaminów do Służby Leśnej został Nadleśniczym Leśnictwa Rajgród, a od chwili powołania Leśnictwa Augustów w 1823 r. jego pierwszym nadleśniczym.
Z tej okazji przy współpracy z amazonkami i jeźdźcami reprezentujących:
- Stadninę Koni Żarnowo,
- Ośrodek Jeździecki OSTOJA,
- STAJNIE 58,
- Stajnię Wojdy,
- Ranczo Arabians Olecko,
uczestnicy spotkania mogli podziwiać pokazy treningu skokowego, ujeżdżanie w stylu naturals i pokazy koni arabskich i fryzyjskich. Odbył się pokaz kadryla jeździeckiego i jazdy westernowej. Niezwykle widowiskowym punktem spotkania okazał się pokaz sprawności kawaleryjskiej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Suwałki. W trakcie pokazów konnych nadleśnictwo zorganizowało konkursy dla dzieci i dorosłych. Chętni mogli po raz pierwszy spróbować „pierwszego kontaktu” z jazdą konną.
Około godziny 15 wszyscy zawodnicy gry terenowej dotarli na metę i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Na zakończenie przy ognisku wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe.