Wydawca treści Wydawca treści

GOSPODARKA ŁOWIECKA

Prawidłowa gospodarka łowiecka to przede wszystkim troska o jak najlepszy stan populacji zwierząt łownych. Dobry stan łowisk, zdrowa i bezpieczna baza żerowa, zabezpieczanie przed epidemią chorób, ograniczanie liczebności niepożądanych drapieżników, coroczna inwentaryzacja zwierząt czy najbardziej znane w społeczeństwie zimowe dokarmianie, to tylko część obowiązków prawdziwego myśliwego. Polowanie, mające swój specyficzny ceremoniał oraz liczne elementy bogatej myśliwskiej tradycję, jest również pracą. W tym przypadku na rzecz regulacji stanu liczebności oraz eliminacji osobników chorych.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Augustów nie ma wprawdzie tak dużego znaczenia, jak w dawnych wiekach, kiedy dla wielu ludzi była źródłem utrzymania, jednak nadal pozostaje ważną dziedziną działalności. Nadleśnictwo gospodaruje na obwodzie nr 44  (Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych) na pow. 18925,45 ha.

Obwód  położony jest w obrębach leśnych Augustów i Balinka, między Kanałem Augustowskim a rzeką Biebrzą. Pozostałe tereny stanowią obwody wydzierżawione kołom łowieckim.

 

Numer obwodu łowieckiego

Powierzchnia obwodu łowieckiego(ha)

Powierzchnia gruntów leśnych w obwodzie łowieckim(ha)

44 (OHZ)

18925,45

14096,39

45

5284,77

526,11

48

6107,05

3996,53

49

5260,33

416,14

50

5668,82

919,76

53

4897,98

1449,71

54

4955,02

2647,47

55

7716,30

2763,80

56

7396,15

2236,22

57

5242,36

1483,92

58

7529,19

555,25

65

6979,85

3171,56

 
Każdego roku w Nadleśnictwie Augustów prowadzona jest inwentaryzacja zwierzyny. Jej wyniki dają obraz wielkości i kierunków zmian w poszczególnych populacjach zwierząt. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie działań doskonalących warunki łowisk. Zapewnia to zwierzynie łownej jak najlepsze warunków bytowania i rozwoju.
Dane z inwentaryzacji i wielkości pozyskania zwierzyny sa dostępne w zakładce "Monitoring stanu lasu"
Specyficzne warunki, typowe dla rozległych puszcz, sprawiają że poplucja wilka jest liczna (ok. 25 szt.) i można też zaobserwować bardziej skrytego rysia (ok. 8 szt. ). Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku gatunkiem łownym i nie zagrożonym był głuszec. Pomimo ochrony gatunkowej (od 1995 r.) i czynnej, jego popucja jest bliska wymarciu.
Leśnicy, chcąc utrzymać optymalny stan ilościowy zwierzyny przy jednoczesnym ograniczeniu szkód gospodarczych w drzewostanach , opracowali Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany Rejonu Puszczy Augustowskiej.
 
Zróznicowane łowiska w puszczańskich ostępach, właściwie utrzymane paśniki, ambony i inne urządzenia łowieckie, komfortowe kwatery, profesjonalna organizacja polowań przez leśniczego ds. łowieckich, liczne trofea myśliwskie zdobyte przez myśliwych z kraju i zagranicy, a przede wszystkim dzika przyroda Puszczy Augustowskiej, są gwarancją udanych łowów i prawdziwej leśnej przygody.
 
                                                                                                                                                  Zapraszamy !
 
 
 
 

                       


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ocalić ukryte i bezbronne

Ocalić ukryte i bezbronne

Wiosną w przyrodzie dzieje się szczególnie dużo. Większość z tych zdarzeń ukryta jest przed okiem nawet wprawnego obserwatora. Czasem jednak przyroda uchyla rąbka tajemnicy.

Nadleśniczy Wojciech Szostak zmierzając na lustrację terenową lasów, wśród okolicznych pól pokrytych łanami maków, nagle zauważył młodego łosia. Łoszak nie znający jeszcze widoku człowieka był bardzo zaciekawiony. Nie tylko nie uciekał, ale sam ostrożnie zbliżał się. Sytuacja pozornie bardzo sielska w rzeczywistości stwarzała zagrożenie dla obserwatora. W pobliżu mogła znajdować się klempa. Matka łoszaka w obronie swojego potomstwa mogła przecież zaatakować. W tej sytuacji Nadleśniczy postanowił nie zakłócać dłużej spokoj tymczasowej ostoi łosi i oddalił się wcześniej robiąc pamiątkową fotografię.

Wielu ludzi spotykając wiosną młode sarny, łosie, mylnie sądzi, że zostały osierocone i nie przetrwają bez pomocy człowieka. Samica takich młodych nie opuszcza, pasie się gdzieś w pobliżu i je obserwuje. Człowiek traktowany jest jak drapieżnik i jest odwodzony od młodych  lub przez większe zwierzęta np. klempę może zostać zaatakowany. Przyroda rządzi się swoimi prawami i nie zawsze je znając, nie powinniśmy narzucać swoich rozwiązań.

Widok łoszaka ucieszył Nadleśniczego. Nie tylko dlatego, że takie młode wzbudzają ciepłe uczucia. Zdawał bowiem sobie sprawę, ile tego młodego łosia niebezpieczeństw ominęło, zwłaszcza ze strony ludzi. Coraz częściej bowiem słyszy się przykre historie np. o młodych sarenkach znalezionych w świeżo ściętej trawie, pozbawionych kończyn, umierających w ciszy i długich męczarniach,  bez żadnej pomocy. Matka długo jeszcze stoi przy martwym młodym ... .

Postępująca mechanizacja prac wymaga coraz większej wiedzy i odpowiedzialności za środowisko. Użytkownicy łąk mogą je kosić od środka na zewnątrz uprawy, tak aby zwierzyna mogła opuścić zagrożony  teren, mogą stosować wypłaszacze montowane z przodu ciągnika.

Brak refleksji lub stwierdzenie że taka sytuacja nie jest od nas zależna, nie zdejmuje odpowiedzialności  za niepotrzebne cierpienie. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jest to problem który jeszcze trzydzieści lat temu praktycznie nie istniał.