Asset Publisher Asset Publisher

ZASOBY LEŚNE

Lasy Nadleśnictwa Augustów to przede wszystkim bory sosnowe. Średni wiek lasów na naszym terenie to około 70 lat, a przeciętna zasobność przekracza 290 m sześc./ha. Warto dodać, że analogiczne pomiary 10 lat temu wykazały średnik wiek 67 lat, a zasobność 275. Zatem mimo istotnego pozyskania drewna z lasów, wzrósł ich średni wiek, a także zwiększyły się w leśne zapasy drewna.

 

Udział siedlisk leśnych

  • 70 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
  • 15 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
  • 15 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Najważniejszym gatunkiem drzewa tworzącego miejscowe lasy jest sosna pospolita, porastająca ponad połowę powierzchni leśnych. Najczęściej towarzyszy jej świerk. Spośród gatunków liściastych największy udział mają olsze i brzozy, zajmujące razem blisko ćwierć powierzchni.

Najbardziej zasobne są lasy sosnowe, gdzie na każdym hektarze rośnie tyle drzew, że  przeciętnie ich drewno zajęłoby przestrzeń trzystu metrów sześciennych. Pod tym względem niewiele ustępują świerczyny. Natomiast znacznie gorzej wypadają lasy liściaste. Przeciętną zasobność brzezin, dębin i olszyn szacuje się na około dwieście metrów sześciennych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Samiec i trzy młode samice zostały przewiezione do zagrody adaptacyjnej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Augustów. Tworzenie małych populacji tego gatunku jest jednym z założeń projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Działanie ma na celu rozmieszczenie żubrów w różnych kompleksach leśnych na terenie Polski, co zminimalizuje prawdopodobieństwo transmisji chorób pomiędzy populacjami i wpłynie korzystnie na dobrostan zwierząt.

 Jest to zalążek nowego wolnego stada, które już wkrótce zamieszka w Puszczy Augustowskiej. Zwierzęta zostały odłowione ze stada wolnościowego w Puszczy Boreckiej. Zgodnie z decyzją GDOŚ wszystkie przywiezione osobniki muszą zostać poddane kilkutygodniowej kwarantannie. Będzie to dobra okazja do przystosowania się do nowych warunków, a pracownikom Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku),  wdrożyć się do bieżącej opieki nad żubrami. W trakcie tego czasu będzie minimalizowany kontakt z ludźmi, jedynie wybrane osoby będą mogły przebywać w pobliżu zagrody.

W najbliższych tygodniach oczekujemy na przybycie kolejnych osobników, z którymi stworzą założycielskie stado  subpopulacji augustowskiej. Wypuszczenie zwierząt na wolność nastąpi po otrzymaniu zgody ze strony służb weterynaryjnych i Pani profesor Wandy Olech. Docelowo Puszczę Augustowską ma zamieszkiwać stado liczące około 50 osobników.