Asset Publisher Asset Publisher

Plan Urządzenia Lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego obiektu, na okres 10 lat, zawierającym opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Po wykonaniu plan zatwierdzany jest przez Ministra Środowiska.

W trakcie sporządzania planu dokonuje się inwentaryzacji zasobów przyrodniczych tj.: drzewostanów z całym bogactwem wnętrza lasu, począwszy od oznaczenia gleb, ich żyzności, wszystkich warstw roślinnych w lesie tj.: runa, podszytu, podrostu, wreszcie pomiaru elementów poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Z zebranych w trakcie prac terenowych informacji sporządza się odpowiednie dokumenty jak opisy taksacyjne lasu, szereg rejestrów, tabel, map, które służą uzasadnieniu projektowanych wskazań gospodarczych.

Ważną częścią Planu jest Program Ochrony Przyrody zawierający inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno–kulturowych terenów w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. W programie opisane zostały ponadto zagrożenia ze strony różnych czynników mogących mieć wpływ na środowisko przyrodnicze.

Aktualny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów został sporządzony na okres 01.01.2015 – 31.12.2024.

Wykonawcą Planu Urządzenia Lasu jak również Prognozy Oddziaływania na Środowisko Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział Białystok.

 
 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada 2017 r. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku wraz z nadleśnictwami Puszczy Augustowskiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku przy wsparciu Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej zorganizowały w Suwałkach, nad Zalewem Arkadia  „II Bieg Niepodległości”.

Leśnicy przygotowali trasę do biegu z przeszkodami na dystansie około 2600 m, na której znalazły się takie przeszkody jak: drzewa, krzewy oraz ustawione bele słomy, drewniane palisady, drabiny, tor do czołgania, „pająk”, "kurtyna" z gałęzi świerkowych, kładka, opony, "kozły", itp.  W zawodach udział wzięli uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych w tym uczniowie klas mundurowych oraz reprezentanci służb mundurowych. Ustalono 6 kategorii biegu, w których razem wzięło udział około 500 zawodników.

Otwarcia biegu dokonali Komendant Wojewódzki Policji pan nadinspektor Daniel Kołnierowicz wraz  z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych panem Andrzejem Józefem Nowakiem.

Wystrzał z armaty przed wystartowaniem zawodników, w każdej z sześciu kategorii biegu był sygnałem do startu. Pokonanie całej trasy, w tym wszystkich przeszkód wymagało dużego wysiłku od uczestników biegu. Na mecie każdy z zawodników „II Biegu Niepodległości” otrzymał od leśników  pamiątkowy, drewniany medal na upamiętnienie ukończenia terenowego biegu z przeszkodami. Po ukończeniu trasy każdy z uczestników mógł skorzystać z ciepłego posiłku oraz ogrzania się przy ognisku. Na zakończenie odbył się krótki bieg, w którym wszystkie obecne na zawodach służby wystartowały w umundurowaniu terenowym.

Po podsumowaniu wyników biegu puchary, medale i dyplomy wręczył zwycięzcom poszczególnych kategorii Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Jarosław Zieliński wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku panem nadinspektorem Danielem Kołnierowiczem oraz z Zastępcą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych panem Piotrem Karnasiewiczem. Każdy ze zwycięzców otrzymał również pakiet materiałów promocyjnych z jednostek Lasów Państwowych.

Nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki oraz Szczebra przygotowały również stoisko edukacji przyrodniczo - leśnej, w którym prezentowano zasady bezpiecznego zachowania w lesie, prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, zrównoważonego korzystania z poszczególnych funkcji lasu. Ponadto zaprezentowano produkcję sadzonek w szkółce kontenerowej, program reintrodukcji głuszca i program reaktywacji bartnictwa.