Asset Publisher
OFERTA EDUKACYJNA Nadleśnictwa Augustów
Zasady uczestnictwa w leśnych zajęciach
Las jest naturalnym i niezastąpionym środkiem dydaktycznym. Możliwym do wykorzystania przez każdego nauczyciela o każdej porze roku. By pobyt w lesie był czasem spędzonym efektywnie i bezpiecznie, leśnicy proponują wspólną organizację zajęć edukacyjnych.
W tym celu w dniu 5.09.2017 zarządzeniem Nr 32 Dyrektora RDLP w Białymstoku został wprowadzony regulamin uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej na terenie Nadleśnictw z obszaru RDLP w Białymstoku.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w leśnych spotkaniach, zapraszamy do zapoznania się z treścią powyższego zarządzenia oraz załączonego do niego Regulaminu i Oświadczenia dla organizatorów spotkań edukacyjnych.
Dokumentacja jest dostępna również na stronach internetowych nadleśnictw z obszaru RDLP w Białymstoku.
Wieloletnia praca leśników, na rzecz przybliżenia społeczeństwu roli i znaczenia lasów, zaowocowała bogatą ofertą edukacyjną. Poniżej prezentujemy wybrane zagadnienia.
* 7 Leśnych Ścieżek Edukacyjnych :
– „Kozi Rynek";
– „Do Pomnika Leśnika";
– „Białobrzegi";
– „Uroczysko Bargieł";
- "Pomniki Przyrody";
- "Dąbek- dziedzictwo przyrodnicze Augustowa"
- "Rzeźba w Puszczy".
* 2 punkty edukacji leśnej;
* WSPÓŁPRACA;
* WYDAWNICTWA;
|
![]() |
Kosaćce przy tresie ścieżki "Uroczysko Bargieł"
|
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
DARZ BÓR !
Asset Publisher
Zimowe dokarmianie ptaków
Zimowe dokarmianie ptaków
Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność. Okazuje się, że jeśli dokarmianie jest źle zorganizowane, to może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania ponieważ zwierzęta mocno przywiązują się do okazywanego wsparcia i po kilkukrotnym dostarczenie pożywienia ptaki będą utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich niebezpieczne.
Karmniki powinny mieć odpowiednią konstrukcję zapobiegającą wywiewaniu karmy przez wiatr i jej zamakaniu oraz powinny być tak skonstruowane by zwierzęta mogły swobodnie w nim lądować i uciekać w razie niebezpieczeństwa. Karminki należy również regularnie czyścic z pozostałości ziarna i odchodów.
Zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków dlatego trudno jest określić uniwersalny skład pokarmu dla wszystkich, gdyż każdy z nich lubi co innego:
- ptaki wodne np. kaczki, łabędzie należy dokarmiać tylko podczas silnych mrozów i dawać im ziarna zbóż, drobno krojone warzywa oraz kukurydzę. Nie należy ich dokarmiać pieczywem, gdyż może to prowadzić do chorób układu pokarmowego.;
- sikory jedzą surową nie soloną słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie;
- wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
- dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie;
- kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.
Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi - t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym kasz.
Co roku na początku jesieni i w styczniu Nadleśnictwo Augustów zamawia około tony nasion słonecznika, które rozdysponowane zostają leśniczym w celu zimowego dokarmiania ptaków.