Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Puszczy Augustowskiej odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej

W Puszczy Augustowskiej odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej

W dniu 16 maja 2022 roku Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pan Andrzej Józef Nowak wziął udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.

Na leśnej polanie na skrzyżowaniu dróg Giby – Rygol i Frącki – Stanowisko zebrało się kilkaset osób: rodziny ofiar Obławy Augustowskiej, przedstawiciele Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych, Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, służby mundurowe, reprezentanci władz rządowych, samorządowych, duchowieństwo, leśnicy z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Szczecinie oraz nadleśnictw z terenu białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych.

W miejscu obozu tymczasowego, skąd sowieci wywozili na rozstrzelanie osoby ujęte w Obławie, odsłonięto i poświęcono pomnik z figurą Jezusa Frasobliwego oraz dzwon pamięci. Następnie Nabożeństwo Słowa Bożego odprawił ks. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku.

Pomnik z figurą Jezusa Frasobliwego, fot. Anna Jakimiuk

W trakcie uroczystości został odczytany list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy a Pan Jarosław Zieliński Poseł RP odczytał listy: Marszałek Sejmu RP Pani Elżbiety Witek oraz Prezesa PiS Pana Jarosława Kaczyńskiego kierowane do rodzin ofiar Obławy Augustowskiej oraz uczestników wydarzenia. W zakresie tworzenia Muzeum Obławy Augustowskiej w zabytkowym „Domu Turka” w Augustowie głos zabrała również prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego.

Na koniec uroczystości odbyła się ceremonia złożenia wieńców, kwiatów i zapalenia zniczy, fot. Anna Jakimiuk

Obława Augustowska to do dziś jedna z największych, do końca niewyjaśnionych tragedii w powojennej historii Polski. W lipcu 1945 roku z terenu Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny oraz z ziemi suwalskiej i sokólskiej aresztowano i wywieziono w nieznane miejsce co najmniej 600 osób. Ich los i miejsce pochówku wciąż pozostają nieznane.

W 2015 roku Sejm RP postanowił, że 12 lipca będzie obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.