Asset Publisher Asset Publisher

Back

„ UŁANSKIE SERCA ”

„ UŁANSKIE SERCA ”

Dzień Dziecka w formie żywej lekcji historii z leśnikami, końmi i ułanami nad jeziorem Studzieniczne.

Pola namiotowe Swoboda mają swoją renomę dzięki walorom krajobrazu i prawie nienaruszonej naturalności środowiska. Zwłaszcza miejsce popasowe Szlaku Konnego Puszczy Augustowskiej i Mazur przyciąga zarówno indywidualnych turystów, jak i organizatorów dużych imprez plenerowych.

Od trzech lat lokalizowany jest tu start i meta Maratonów Kresowych, a od 2018 roku, w pierwszą sobotę września organizujemy tu bardzo już popularny festyn edukacyjno-rekreacyjny  - „Święto Kawalerii Polskiej”. 

I to właśnie popularność „Święta Kawalerii”, sprawiła, że wspomagający nas w jego organizacji Instytut Pileckiego, zaproponował, żebyśmy w oparciu o sprawdzony scenariusz zorganizowali wspólnie festyn w Dniu Dziecka. Jako że głównymi magnesami imprezy miały być konie i grupy rekonstrukcyjne, festyn został nazwany – „Ułańskie Serca”.

Na około półkilometrowym odcinku jeziornego brzegu, którego skrajne punkty stanowiły: estrada pod wiatą i harcerska strzelnica, a centrum zagrody dla koni i plac pokazów sprawności kawaleryjskiej, od godziny 10-tej do 16-tej gościło około 500 osób. Były to dzieci szkolne i przedszkolne z rodzicami, turyści korzystający z wyjątkowo pięknej pogody, seniorzy ze Stowarzyszenia Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzin Krechowieckich jak i wielu indywidualnych miłośników historii, jeździectwa i tradycji kawaleryjskich.    

Pokazy sprawności kawaleryjskiej zaprezentowało Stowarzyszenie Szwadron im. 10-tego pułku ułanów Litewskich z Białegostoku. Biorące udział w pokazie konie, podobnie jak konie z Ośrodka Jeździeckiego Ostoja i Stadniny Żarnowo, wykonywały tzw. prowadzanki, czyli służyły swoimi osiodłanymi grzbietami wszystkim chcącym je dosiąść.

Na kilku stoiskach rekonstruktorskich, można było nie tylko wysłuchać wykładów o eksponowanych artefaktach i poznać mało znane szczegóły z historii Krechowiaków , ale wziąć do ręki karabin czy pistolet, przeładować CKM, rzucić nieuzbrojonym granatem.

Nie omieszkaliśmy oczywiście przy tej okazji przypomnieć gościom o 100-leciu Lasów Państwowych i 200-leciu Nadleśnictwa Augustów a także zareklamować naszą sztandarową instalację historyczno-rekreacyjną Szlak Orła Białego.

Około 2 godziny trwały tzw. śpiewanki ułańskie, czyli wspólne do akompaniamentu zespołu „Dobre Wrażenie” wykonywanie popularnych pieśni żołnierskich przeplatanych od czasu do czasu szantami i piosenką turystyczną.

Na wielu stoiskach prowadzone były konkursy z nagrodami. Nasze konkursy, z uwagi na okoliczności, dotyczyły głównie związków leśników z kawalerią oraz współczesnego mecenatu LP nad terenowymi formami rekreacji jeździeckiej.

A jeśli kogoś zastanowiła wzmianka o związkach leśników z kawalerią, podaję przykład pierwszy z brzegu – pierwszym historycznym Nadleśnym Leśnictwa Rządowego Augustów, powołanym na to stanowisko w 1824 r., był Jan Stefan Balogh, szwoleżer Gwardii, uczestnik szarży pod Somosierrą.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o tym czegoś więcej, poznać inne ciekawostki historyczne związane z Nadleśnictwem Augustów, to w podobnych do opisanych wyżej okolicznościach i w tym samym miejscu będzie to możliwe 7 września (kolejna edycja Święta Kawalerii), a w bardziej galowej formie już 6 lipca, na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie, gdzie wspólnie z sześcioma innymi nadleśnictwami świętować będziemy 100-lecie Lasów Państwowych.  

Tymczasem serdecznie dziękujemy pracownikom Instytutu Pileckiego, z którymi działaliśmy wspólnie i w porozumieniu, oraz harcerzom Hufca Augustowskiego (sprawstwo pomocnicze) i wszystkim którzy rękę do opisanego powyżej zdarzenia przyłożyli.

Darz Bór.