Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolenie z zakresu podstawowych prac pasiecznych w sezonie jesiennym i przygotowanie do zimowli

Szkolenie z zakresu podstawowych prac pasiecznych w sezonie jesiennym i przygotowanie do zimowli

10 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Szczebra miały miejsce kolejne warsztaty pszczelarskie.

Uczestnikami warsztatów byli opiekunowie mini pasiek leśnych złożonych w ramach projektu: „Puszcza augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom”.

Prelegentami byli przedstawiciele Rejonowego Koła Pszczelarzy w Augustowie Pan Tadeusz Wasilewski i Pan Wiesław Dobrowolski, którzy podzielili się swoimi wieloletnimi doświadczeniami i wskazali praktyczne aspekty przygotowania rodzin pszczelich do sezonu zimowego. Drugim tematem było zwalczanie warozy , groźnego pasożyta pszczół.

Po części teoretycznej uczestnicy przeszli do zlokalizowanej niedaleko szkółki leśnej nadleśnictwa mini pasieki składającej się z czterech uli. Pszczelarze omówili  konkretne czynności jakie należy wykonać w ulu, tak aby rodzina w dobrej kondycji przeżyła do wiosny.  Wszyscy leśnicy-opiekunowie pasiek  zgodnie stwierdzili, że uzyskanych informacji nie da się uzyskać w inny sposób niż poprzez bezpośredni  kontakt z doświadczonym pszczelarzem. Takich warsztatów nie zastąpi podręcznik czy internet.  Nieformalnie umówiliśmy się na kolejne warsztaty w połowie marca przyszłego roku, aby omówić czynności wiosenne, bo jak powiedzieli pszczelarze już teraz pracujemy na sezon pszczelarski 2023 roku.

 

Przypominamy, że projekt otrzymał dofinasowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”.