Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Smarujemy uprawy

Smarujemy uprawy

Na uprawach leśnych i w młodnikach trwa zabezpieczanie drzewek przed szkodami od zwierzyny.

Najczęściej zwierzyna zgryza pędy główne i zdziera młodą sosnową korę z drzewek. Zarówno soczyste pączki wierzchołkowe na pędzie głównym, jak i wykształcająca się wiosną młoda kora drzew, zawierają wodę i sole mineralne niezbędne dla jeleniowatych, a więc saren, jeleni, danieli i łosi.

Zgryziony pączek wierzchołkowy przyczynia się do deformacji drzewka, wymusza wykształcenie pędu głównego z pączków bocznych, a w ostateczności drzewko może uschnąć. Innym uszkodzeniem drzewek powodowanych przez jeleniowate jest zdzieranie młodej kory z sosen. Leśnicy określają to terminem: spałowanie. Zdarta sosnowa kora, na całkiem pokaźnym odcinku, jest raną, przez którą do wnętrza drzewa mogą przedostać się drobnoustroje – bakterie czy grzyby. Drzewka ze zdartą korą mają zakłócony wzrost, rozwój, lub może wystąpić całkowite zamarcie drzewka.

W tym roku w 31 nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku leśnicy zabezpieczą repelentami drzewka na powierzchni około 3,5 tysiąca hektarów. Mniej, bo około 2 tysięcy hektarów młodego lasu, zostanie zabezpieczonych przez grodzenia.

Po każdym wyciętym fragmencie drzewostanu leśnicy obsadzają powierzchnię drzewkami – tak powstaje uprawa leśna. Większość z tych upraw zabezpiecza się przed zwierzyną.

Na podstawie długoletnich doświadczeń leśnicy opracowali skuteczne metody ochrony drzewek przed zwierzyną. Jedną z najpowszechniej stosowanych metod jest grodzenie upraw i młodników. Inne to zakładanie osłonek na drzewka oraz smarowanie ich specjalnymi substancjami zniechęcającymi jeleniowate do zainteresowania się drzewkiem – repelentami. Po posmarowaniu repelentem zwierzyna orientuje się, że drzewka nie są już tak smakowite i ich nie uszkadza.

Substancją czynną w repelencie jest piasek, który do drzewka przykleja się na specjalnym lepiszczu – gęstej lepiącej się masie. Pracownicy zakładów usług leśnych nanoszą repelenty na pęd główny, chroniąc drzewko przed zgryzaniem, albo na strzałę drzewka, tj. pierwszy okółek bez igieł licząc od wierzchołka drzewka, zabezpieczając drzewko przed zdzieraniem kory.