Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

W dniu 17 kwietnia odbyła się kolejna terenowa lekcja historii zorganizowana przez Nadleśnictwo Augustów w ramach cyklu imprez pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowie oraz Zespołu Szkół w Bargłowie Kościelnym. Spotkanie poświęcone było tematyce Powstania Styczniowego i miało miejsce w Żarnowie, wsi, z której 32 mieszkańców poszło do Powstania.

Podczas zajęć harcerze z drużyny harcerskiej „Concordia” przeprowadzali uczestników przez kolejne stacje. Mieli oni okazję nauczyć się fechtunku szablą i lancą, obsługi broni czarnoprochowej, zapoznać się z polską szkołą jeździecką i rzędem końskim z epoki, a także zobaczyć oryginalne eksponaty sprzed ponad 150 lat, takie jak pociski czy szczątki ogniska znalezione w miejscach wydarzeń. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach,  próbując swoich sił w każdym zadaniu. Była radość, wspólna zabawa, strzelanie z broni i emocjonujące walki na szable, ale też dużo ciekawych pytań. W każdym z zadań zostali wyłonieni uczniowie z poszczególnych szkół, którzy stworzyli poczet sztandarowy i otrzymali proporce powstańcze uroczyście przekazane przez Pana Kazimierza Trzaskowskiego, p.o. Zastępcy Nadleśniczego. Uczestnicy zapalili także 32 biało-czerwone znicze, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom z Żarnowa.

Zajęcia odbywają się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poza tematyką Powstania Styczniowego spotkania są poświęcone Powstaniu  Listopadowemu, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Strzelca w latach 1918-1919 oraz działalności Armii Krajowej.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Augustów

Partnerzy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowskie Placówki Kultury, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizonu Suwałki, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Stadnina Koni Żarnowo, szkoły, wolontariusze.