Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zimowe prace w lesie

Zimowe prace w lesie

Zimą w przyrodzie niewiele się dzieje. Las jest cichy, wszak większość ptaków odleciała na południe i zachód, gdzie łatwiej o pokarm. Zwierzyna żywi się korą i łykiem złamanych przez wiatr drzew i gałęzi sosnowych, czasem specjalnie pozostawianych przez leśników na bazę żerową.

Zima to czas intensywnego pozyskania drewna, bez względu na pogodę. Ciężki sprzęt może wjechać po zmrożonej ziemi i lodzie w tereny podmokłe, które zazwyczaj są trudnodostępne.

Coraz częściej w lesie można zobaczyć harvestery (kombajn leśny) i forwardery (maszyna do zrywki nasiębiernej). Praca na tak wyspecjalizowanym sprzęcie wymaga dużych umiejętności i doświadczenia od operatora. W dużej mierze to od operatora zależy jakość wykonanej pracy. Maszyny leśne realizują  zadania, które do tej pory musiał wykonać człowiek przy pomocy pilarki, a także  z wykorzystaniem koni. Jesteśmy świadkami wielkich zmian w systemie pracy w leśnictwie. Praca fizyczna jest bardzo ograniczana na rzecz pracy maszyn, a ta jest o wiele bardziej wydajna. Harwester potrafi wykonać pracę dziesięciu, czy nawet większej liczby pilarzy. Jednocześnie jest to praca tańsza, a przy coraz trudniejszym rynku pracy, gdy coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych robotników, zapewnia odpowiednią wydajność. Forwarder zrywa drewno do drogi wywozowej na przyczepie i dzięki temu ściółka nie ulega uszkodzeniu. Jest to mniej szkodliwy dla lasu sposób zrywki niż zrywka konna.

Na terenie Nadleśnictwa Augustów znajduje się ok 1200 ha rezerwatów, 40 ha użytków ekologicznych. Na powierzchniach zrębowych pozostawiane jest 5 % powierzchni drzewostanu bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, jako tzw. kępy ekologiczne które z czasem spełniają ważną rolę dla ekosystemu. Dlaczego jednak są ścinane drzewa?  Dzięki drzewom mamy szereg pożytków takich jak: opał, deski na budowę domu, materiał do produkcji mebli itd... W pewnym wieku drzewa jeszcze są zdrowe, później pojawiają się choroby i skutkuje to zgniliznami, licznymi wadami drewna.  Dlatego w określonym wieku wycinamy drzewa, a drewno wysokiej jakości wykorzystywane jest przez człowieka. Na miejscu zaś drzew wyciętych pojawi się nowe pokolenie młodych drzewek. To sprawia, że drewno jest surowcem ekologicznym i w pełni odnawialnym.

Temat został zrealizowany dzięki pomocy leśniczego Z. Mołodziejko leśnictwa Lipowiec oraz pomocy pracowników Zakładu Usług Leśnych „POLHAR”.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Marek Węgrzynowicz, Nadleśnictwo Augustów