Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zimowe dokarmianie ptaków

Zimowe dokarmianie ptaków

Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność. Okazuje się, że jeśli dokarmianie jest źle zorganizowane, to może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód.  W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania ponieważ zwierzęta  mocno przywiązują się do okazywanego wsparcia i po kilkukrotnym dostarczenie pożywienia ptaki będą utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Zaprzestanie dokarmiania może stać się dla nich niebezpieczne.

Karmniki powinny mieć odpowiednią konstrukcję zapobiegającą wywiewaniu karmy przez wiatr i jej zamakaniu oraz powinny być tak skonstruowane by zwierzęta mogły swobodnie w nim lądować i uciekać w razie niebezpieczeństwa. Karminki należy również regularnie czyścic z pozostałości ziarna i odchodów.

Zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków dlatego trudno jest określić uniwersalny skład pokarmu dla wszystkich, gdyż każdy z nich lubi co innego:

  • ptaki wodne np.  kaczki,  łabędzie należy dokarmiać tylko podczas silnych mrozów i dawać im ziarna zbóż, drobno krojone warzywa oraz kukurydzę. Nie należy ich dokarmiać pieczywem, gdyż może to prowadzić do chorób układu pokarmowego.;
  • sikory jedzą surową  nie soloną słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie;
  • wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
  • dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie;
  • kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi - t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym kasz.

 

Co roku na początku jesieni i w styczniu Nadleśnictwo Augustów zamawia około tony nasion słonecznika, które rozdysponowane zostają leśniczym w celu zimowego dokarmiania ptaków.