Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

XVI Pielgrzymka Leśników

XVI Pielgrzymka Leśników

W sobotę 18 czerwca leśnicy RDLP w Białymstoku po raz szesnasty pielgrzymowali do Studzienicznej.

W programie „XVI Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej" znalazły się elementy tradycyjne. Uroczystości oficjalnie rozpoczął przy Pomniku Leśników Dyrektor RDLP w Białymstoku – Andrzej Gołembiewski. Liczne delegacje leśników i przybyłych gości złożyły wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Modlitwę przy Pomniku odmówił kapelan leśników i myśliwych Diecezji Ełckiej – ks. prałat Wojciech Kalinowski. Oprawę uroczystości zapewnił Chór Leśników Białowieskich, który odśpiewał m.in. Hymn Leśników Polskich oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Ełk. Kolorytu dodała również Grupa Rekonstrukcyjna 24 BAON-u Korpusu Ochrony Pogranicza Sejny.

Przemarszowi na miejsce celebry przewodziła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Sejn oraz poczet sztandarowy pod przewodnictwem Karola Chodkiewicza. W sąsiedztwie ołtarza polowego krótkie koncerty dał zespół sygnalistów myśliwskich oraz chór leśników, a uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży zaprezentowali spektakl muzyczno-słowny.

Do liturgii wprowadził kustosz sanktuarium ksiądz kanonik Arkadiusz PIETUSZEWSKI. Po modlitwie nastąpiło PROCESJONALNE przeniesienie obrazu Matki Boskiej Studzieniczańskiej do ołtarza polowego.

Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 12.00  Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Ełcki Jerzy Mazur. W homilii nie zabrakło akcentów leśnych, nawiązujących spraw bieżących. Do specyfiki pielgrzymki nawiązała procesja z darami, przygotowana przez trzypokoleniowa rodzinę Zubkiewiczów. Ważnym elementem było symboliczne odnowienie chrztu z wykorzystaniem  historycznej misy chrzcielnej. Akt zawierzenia opiece Matce Bożej przygotowało małżeństwo Państwa Sudników. Na zakończenie wystąpił dyrektor Andrzej Gołembiewski.

Po mszy świętej pielgrzymi procesjonalnie udali się w kierunku kaplicy na wyspie, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem, przygotowanym specjalnie na tą okazję.  

 Ostatnim punktem Pielgrzymki leśników i ich rodzin była wspólna AGAPA – w tym roku po raz pierwszy w ogrodach proboszczowskich. Czas agapy i towarzyskich spotkań umilała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Sejn. Chętni mogli również skorzystać z półgodzinnego rejsu katamaranem po jeziorze Studzienicznym.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.