Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Współpraca z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Suwałkach

Współpraca z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Suwałkach

W dniach 25 stycznia oraz 13 lutego osadzeni w Areszcie Śledczym w Suwałkach wykonywali prace przygotowawcze do imprez upamiętniających obchody 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości.

 Pierwszego dnia grupa sześciu osadzonych przy obecności wychowawcy por. Marcina Zaworskiego przygotowywała ogniska, pochodnie oraz koniowiązy w ramach organizacji  imprezy patriotyczno-sportowej upamiętniającej 155-tą rocznicę Powstania Styczniowego pod nazwą „Nocny Bieg Powstańca” współorganizowanej przez Nadleśnictwo Augustów i Stowarzyszenie Woda-Las. Ostatnia godzina przeznaczona została na przejście ścieżką edukacyjną przez Rezerwat Kozi Rynek do mogił powstańczych oraz gawędę przy ognisku  o historii miejsca i jego walorach przyrodniczych. W dniu 13 lutego 4-ech osadzonych wraz z opiekunem uprzątało teren oraz przygotowywało ogniska do spotkania edukacyjnego z harcerzami o tematyce walki Armii Krajowej na terenie Augustowszczyzny i okolic. Miejscem zajęć były Partyzanckie Grądziki, obszar obozu partyzanckiego akowców w czasie II wojny światowej.

W ramach rewanżu za pomoc osadzonych, 6 lutego 2018r. w Areszcie Śledczym w Suwałkach odbyły się zajęcia edukacyjne, w których wzięło udział 15 skazanych wraz z wychowawcą więziennym. Miały one charakter wykładu, na którym została omówiona historia oraz walory przyrodnicze Puszczy Augustowskiej. Osadzeni z zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, włączając się w dyskusję.