Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wizyta Pana Prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda z małżonką na stoisku Lasów Państwowych

Wizyta Pana Prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda z małżonką na stoisku Lasów Państwowych

15 sierpnia na terenie Litewskiego Muzeum Starożytnego Pszczelarstwa, w pobliżu Stripeikiai w Auksztockim Parku Narodowym odbył się coroczny festyn kończący sezon pszczelarski.

Specjalne stoisko prezentujące projekt „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” w imieniu uczestników wyjazdu: Głęboki Bród, Pomorze, Szczebra przygotowało Nadleśnictwo Augustów.

Jednym z elementów stoiska było dzianie przez leśników Nadleśnictwa Augustów i Szczebra kłody bartnej, która na koniec została przekazana do muzeum.

Miłą niespodzianką była wizyta Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nauseda. Pan Prezydent wraz z małżonką poświęcili naszej ekspozycji sporo czasu i poza rozmowami wykonali między innymi kilka świeczek z węzy pszczelej. Pan Prezydent interesował się historią bartnictwa i ku naszemu zaskoczeniu spróbował dziania kłody bartnej, co zostało nagrodzone dużymi brawami. Jeszcze większym zaskoczeniem było zadane pytanie „A czy Andrzej dział kłodę?”, a widząc nasz pytający wzrok dodał „Duda”. Odpowiedzieliśmy z nadzieją, że niedługo to nastąpi. Na koniec Pan Prezydent pogratulował nam działań realizowanych w projekcie, za przygotowanie stoiska i życzył powodzenia w dalszej działalności propagującej bartnictwo i ochronę zapylaczy.