Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Uroczyste obchody 161-ej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Uroczyste obchody 161-ej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

III Nocny Marsz Powstańca Styczniowego i V Nocny Bieg już za nami.

Sobotni atak zimy, być może utrudnił wielu osobom dotarcie do Studzienicznej, za to  stworzył przepiękną scenerię obchodów uroczystości 161-ej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Oświetlony naturalnym ogniem pochodni Pomnik Leśników i monumentalne sosny były światkami spotkania dużej grupy Augustowian doceniających wartość czynu niepodległościowego – ostatniego pod znakiem trójpolowego godła Rzeczypospolitej – Polski, Litwy i Rusi.

Podczas gdy z punktu startowego przy kościele wyruszali zawodnicy do biegów na 9 i 19 km, pod Pomnikiem Leśników odbyła się krótka lekcja historii i patriotyzmu. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach wygłosił krótki wykład o przebiegu Powstania na Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie, zaś Komendant Główny Polskiej Organizacji Wojskowej w swoim wystąpieniu wskazał na doniosłość konsekwencji zdarzeń z przed 161 lat i potrzebę pielęgnowania ducha wolnościowego i niepodległościowego w mentalności kolejnych pokoleń.

Po zapaleniu zniczy pod Pomnikiem i odśpiewania Marsza Strzelców, rozświetlona pochodniami kolumna odbyła marsz przez zimowy las, do powstańczego biwaku nad jez. Studzieniczne. Tam gorący posiłek wzmógł i tak dobre humory tak, że nawet porywisty wiatr od zamarzniętego jeziora nie zniechęcił nikogo do wspólnego spędzenia czasu przy ogniskach gdzie obecność rekonstruktorów i koni z Ośrodka Jeździeckiego Ostoja znakomicie budowały atmosferę powstańczego obozowiska.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w naszej uroczystości, a szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do współorganizujących: Instytutu Pileckiego, I Augustowskiej Obronnej DH Sagittarius im. 1Pułku Ułanów Krechowieckich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Akademii Montessori, oraz wszystkim rodzicom, którzy uznali zaproponowaną przez nas formę edukacji historyczno-patriotycznej za wartą poniesienia pewnych niewygód i wysiłku fizycznego.

 

Do zobaczenia za rok.

Darz Bór.