Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Szósta edycja BARCIOWISKA za nami

Szósta edycja BARCIOWISKA za nami

13.07.2019 r. nad jeziorem Necko w Augustowie odbyła się szósta edycja BARCIOWISKA. Impreza zorganizowana została przez Nadleśnictwo Augustów przy współudziale Bractwa Bartnego.

 BARCIOWISKO jest imprezą jednodniową łączącą w sobie ideę edukacji ekologicznej, zwracającą uwagę społeczeństwa na zagadnienia związane z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka, popularyzacji i lokalnej promocji bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych.

          Imprezę otworzył Nadleśniczy Wojciech Szostak, który powitał wszystkich gości i przekazał głos burmistrzowi Miasta Augustów Panu Mirosławowi Karolczukowi i Piotrowi Piłasiewiczowi. Następnie Pan Adam Sieńko, omówił zasady konkursu i przebieg zawodów.  Po oficjalnej prezentacji drużyn i losowaniu kłód bartnych  uczestnicy o godz. 10 rozpoczęli zmagania.

          Dzianie barci jest jednym z elementów prowadzonego przez leśników programu ratowania pszczół w lasach. Praktyczne wykonanie kłód bartnych zostało zorganizowane jako konkurs na najlepszą kłodę bartną. Tradycyjne jak co roku  wystartowało 10 drużyn, w tym jedna zagraniczna. Skład drużyn przedstawiał się następująco:

  • Pszczelarze z Suchowoli: Sylwia Zimnoch, Gabriel Węgielski
  • Nadleśnictwo Płaska: Tomasz Pająk, Raczkowski Szymon
  • Nadleśnictwo Szczebra: Łukasz Sewastynowicz, Kacper Wysocki
  • Nadleśnictwo Maskulińskie: Michał Południak, Mateusz Pomianek
  • OSA (Opolska Szkoła Arborystyki): Mateusz Sahs, Tomasz Jagoda
  • Bractwo Bartne: Karol Wrona, Grzegorz bek
  • Stowarzyszenie „Zielona Barć”: Jakub Respondek, Ariel Bardorz
  • Pasieka Edukacyjna: Brendel Małgorzata, Marcin Wróbel
  • Drużyna Neuhaus Austria: Reischer Martin, Reischer Franz
  • Synowie Jaćwieży: Bartoszewicz Filip, Romanowski Jakub

Każda z drużyn otrzymała narzędzia do dziania kłód i  podczas pracy  mogła posiłkować się parametrami modelu pokazowego kłody bartnej.

          Dodatkowo w tym roku licznie zgromadzeni widzowie mogli również spróbować swoich sił w nowej konkurencji jaką było toczenie kłód. Na chętnych czekały dwie kłody ustawione na specjalnie wydzielonym torze. Takie rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę i dostarczyło wiele zabawy. Na początku w systemie pucharowym wystartowało 8 dorosłych śmiałków w tym koledzy z Ochotniczej Straży Pożarnej Lipowiec. Po zakończeniu zawodów dzieci również zapragnęły spróbować swych sił. W przyszłym roku na pewno powtórzymy tą konkurencję i pomyślimy o zmaganiach dla najmłodszych. Kolejnym punktem imprezy był pokaz wchodzenia na drzewo przy użyciu leziwa, który został zorganizowany przez Bractwo Bartne.

Zmagania zespołów bartnych dziejących kłody ocenione były przez jury w składzie:

- Wojciech Szostak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów,

- Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów,

- Adam kolator, leśniczy z Nadleśnictwa Augustów

- Piotr Piłasiewicz, z Bractwa Bartnego

          Jak co roku zadbano również o najmłodszych - ustawiono stoisko edukacyjne z grami i warsztatami plastycznymi. Działania edukacyjne w tym roku skupiły się na bogactwie i różnorodności roślin pożytkowych dla pszczół i innych zapylaczy. Prawdziwym hitem były zajęcia, podczas których każdy mógł samodzielnie wykonać domek dla zapylaczy gotowy do powieszenia w ogródku lub na balkonie. Jednak najwięcej frajdy dostarczało możliwość samodzielnego ozdobienia torby płóciennej roślinami zielnymi przy użyciu młotka. W ten sposób uczestnicy zapoznawali się z gatunkami drzew i ziół, które nas otaczają ale również sami tworzyli swoje unikalne wzory na torbie. Każde dziecko mogło wykonać także świeczkę z węzy. Podczas warsztatów można było zapoznać się i otrzymać publikacje związane z bartnictwem i działalnością Nadleśnictwa Augustów i Lasów Państwowych. Na chętnych czekała degustacja miodów, a wybrane produkty można było nabyć u lokalnych producentów

          Konkurs dziania barci trwał od 10:00 do 13:00.  Po tym czasie jury przystąpiło do oceny. W konkursie na jak najwierniejsze odwzorowanie kłody bartnej pierwsze miejsce zajęły ex aequo drużyny:

- Nadleśnictwo Maskulińskie

- Drużyna Neuhaus Austria

Pozostałe drużyny zajęły drugie miejsca.

          Na sam koniec spotkania przedstawiciele Opolskiej Szkoły Arborystyki zaprezentowali swoje umiejętności we współczesnym wchodzeniu na drzewo. W Opolskiej Szkole Arborystyki prowadzone są szkolenia arborystyczne z zakresu wspinaczki i ścinki sekcyjnej drzew zgodnie z polskimi zasadami BHP oraz prawem.

          Warto podkreślić, że celem wszelkich „BARCIOWISKOWYCH" zmagań jest promocja ochrony pszczół w lasach oraz nauka samodzielnego dziania barci. Bardzo praktycznym efektem było wykonanie dziesięciu kłód bartnych, które po zainstalowaniu w różnych miejscach Polski i z granicą umożliwią przetrwanie wielu pszczelim rojom.