Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

SUKCES ŁOWCÓW MIODU

SUKCES ŁOWCÓW MIODU

Film zrealizowany przy znaczącym udziale Lasów Państwowych zdobył historyczną i prestiżową nagrodę.

Najważniejsza na Świecie impreza mediów przyrodniczych to Wildscreen Festiwal.  Odbywa się ona w Bristolu, od 1982 roku. To właśnie tam Dokument „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom" Krystiana Matyska zdobył najbardziej prestiżową nagrodę dla filmu przyrodniczego. Nagroda ta w środowisku przyrodniczych filmowców nazywana jest zielonym Oscarem.

Co ciekawe, po raz pierwszy w historii został tam nagrodzony polski dokument. I to mimo ogromnej konkurencji 900 zgłoszonych filmów, w większości powstałych krajach anglojęzycznych. Nagrodę odebrali  wspólnie Krystian Matysek, autor scenariusza i reżyser filmu oraz jego producentka Dorota Roszkowska.  Wręczenie nagrody odbyło się w czasie uroczystej gali w Colston Hall. Galę „na żywo" transmitowała kultowa stacja BBC. Ceremonię wręczania nagród otworzyła gwiazda BBC Earth, prezenter filmów przyrodniczych sir David Attenborough.

Warty podkreślenia jest znaczący udział Lasów Państwowych w sfinansowaniu przedsięwzięcia. Cenny okazał się wkład osobowy, związany z aktorskimi debiutami dwóch leśników: Adama Kolatora i Adama Sieńki. Co ważne, zdjęcia do tego filmu, o niewątpliwych walorach edukacyjnych, były kręcone nie tylko w odległych zakątkach świata: w dalekim Nepalu i lasach Baszkirii, ale także przy barciach Nadleśnictwa Augustów.

Film można było oglądać w kinach, a ostatnio w TVP2. Już wkrótce będzie też dostępny na płytach DVD.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!